Wizjonierska wizja luksusu i mocy

, Sławomir Herman
Wizjonierska wizja luksusu i mocy

Tak ma wyglądać samochód marzeń widziany oczami projektantów DS Automobiles. Ich własna wizja sięga roku 2035 i ma być wizytówką francuskiego luksusu. Jak czytamy w komunikacie prasowym „inżynierowie chcieli połączyć zaawansowaną technologię z poezją”. O ile do takich projektów zawsze podchodzimy z rezerwą, to sama zapowiedź właśnie takiego połączenia wydała nam się ciekawa. Dlatego postanowiliśmy się z nią zapoznać.

Asymetryczne nadwozie

DS X E-TENSE – wizja francuskiego luksusu jest samochodem trzymiejscowym - asymetrycznym. W nadwoziu zastosowano szereg nowych technologii, które pozwalają odtworzyć jego kształt w razie zderzenia, a przód wyposażono w osłony, które dostosowują się do warunków drogowych. Dzięki zastosowaniu technologii DS LIGHT VEIL można sterować natężenie oświetlenia. Również intensywność chłodzenia wnętrza dostosowuje się do wymagań pasażerów, samochodu i warunków.

540 KM z elektrycznych silników

W 100% elektryczny napęd zapewnia niezrównaną szybkość reakcji. Dwa silniki umieszczone w przednich kołach rozwijają moc 400 kW (540 koni mechanicznych) w trybie drogowym. Podczas jazdy na torze wyścigowym możliwe jest włączenie specjalnego trybu, który zwiększa moc do 1000 kW (1 300 KM) i pozwala w pełni wykorzystać możliwości układu jezdnego. To dzieło DS Performance, zespołu konstruktorów zaangażowanych w Formułę E. Karbonowe zawieszenie opiera się na sprężynach i drążkach skrętnych o nowatorskich właściwościach. Nad skutecznością napędu, przyczepnością i układem hamulcowym czuwa zespół urządzeń i specjalne oprogramowanie, które pozwala uzyskać optymalne osiągi niezależnie od rodzaju nawierzchni.

Podłoga z przezroczystego szkła

W samochodzie znalazły się jeszcze między innymi; listwa dźwiękowa wkomponowana w deskę rozdzielczą, podłoga z przezroczystego szkła o właściwościach fotochromatycznych, skora, drewno i metal. Znalazło się też miejsce dla osobistej asystentki o imieniu IRIS w kształcie hologramu, odpowiedzialnej za kontakt ze światem zewnętrznym i bezpieczeństwo. Do Wnętrza pojazdu dostaniemy się przez otwierane do góry drzwi wykonane z karbonu i skóry.

Na podsumowanie całego komunikatu o DS X E -TENSE podrzucam Wam jeden mały fragment, który chyba ma być wspomnianą wcześniej poezją: -Inżynierowie stworzyli pojazd będący wyobrażeniem luksusowego, nowoczesnego świata jutra, z technologiami, które dopiero będą rozwijane, ale również świata pięknego i ludzkiego, zmysłowego i inspirującego.