Volvo V60 Cross Country i 75 mm

, Sławomir Herman
Volvo V60 Cross Country i 75 mm

Volvo z modelem V60 Cross Country wjeżdża do lasu i to dosłownie. To uterenowione kombi uzupełnia ofertę modelową szwedzkiego producenta. Samochód ma prześwit podwozia o 75 mm większy niż zwykła odmiana V60. Na rynku zadebiutuje z silnikiem diesla D4 AWD o mocy 190 KM. W dalszej perspektywie pojawi się jednostka benzynowa T5 AWD i 250 KM pod maską. W ostatniej kolejności klienci dostaną plug-in hybrid i mild hybrid.

Na początku bieżącego roku Volvo pokazało bliźniaczy model – V60. Premiera auta miała miejsce na przedmieściach Sztokholmu, w dwóch domach jednorodzinnych. Teraz Volvo proponuje przejażdżkę dalej od centrum – w ostępy leśne, których Skandynawia ma pod dostatkiem. V60 Cross Country kontynuuje tradycje uterenowionych kombi, którą rozpoczął model V70 Cross Country w 1997 roku.

V60 Cross Country ma prześwit podwozia aż o 75 mm wyższy niż zwykły model V60. Charakterystykę zawieszenia dobrano tak, by samochód radził sobie także na nieutwardzonych drogach. V60 CC ma także standardowy napęd na cztery koła we wszystkich odmianach silnikowych. Jazdę w lekkim terenie ułatwią takie systemy elektroniczne: Hill Descent Control (ułatwiający pokonywanie stromych zjazdów), system kontroli trakcji, Corner Traction i tryb jazdy Off-Road.

Model V60 Cross Country został zbudowany na płycie podłogowej SPA, tej samej, której użyto we wszystkich modelach Volvo serii 60 i 90. We wszystkich tych samochodach zastosowano ten sam system sterowania funkcjami i łączności ze światem. V60 Cross Country będzie dostępny w usłudze Care by Volvo. To jeden z kompleksowych abonamentów samochodu na rynku. W ramach miesięcznej opłaty użytkownik otrzymuje również ubezpieczenie auta, serwis, opony i szereg dodatkowych usług.

Model V60 Cross Country jest standardowo wyposażony w pakiet aktywnych systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę: City Safety. Ta technologia znacząco zmniejsza ryzyko zderzenia pojazdu z innymi samochodami, pieszymi, rowerzystami, czy dużymi zwierzętami. Wyposażono go także w system Pilot Assist, który utrzymuje samochód na właściwym pasie, przyspiesza, hamuje i skręca. Działa na dobrze oznakowanych drogach do prędkości 130 km/h. W standardzie otrzymamy także systemy: Run-off Road Mitigation, Oncoming Lane Mitigation i wiele innych. Opcjonalnie można do tego modelu zamówić system Cross Traffic Alert. System multimedialny Volvo jest w pełni kompatybilny z Apple CarPlay, Android Auto i 4G. Sterowanie funkcjami samochodu odbywa się za pomocą dotykowego ekranu.

Volvo V60 Cross Country będzie dostępny na początku z silnikiem Diesla D4 AWD o mocy 190 KM. Następnie debiutuje w Polsce wersja benzynowa T5 AWD 250 KM. Później dołączy wersja plug-in hybrid oraz mild hybrid.