Samochodowe światło przyszłości

, Sławomir Herman
Samochodowe światło przyszłości

W ciągu ostatnich lat oświetlenie w samochodach przeszło szalenie długą drogę. Mając szerokie spektrum samochodów i ich roczników możemy obserwować żarówki, halogeny, ksenony, LED, laser i oświetlenie OLED. Nasz samochód dzięki oświetleniu może być pewnego rodzaju wizytówką na podjeździe garażowym oraz posiadać indywidualny charakter. Rozwój technologii oświetlenia i jej zastosowanie w najbliższych latach będą miały znaczący wpływ na pracę inżynierów.

Okrągłe reflektory, które przez wiele lat charakteryzowały np. Garbusa i były znakiem rozpoznawczym Golfa pierwszej generacji przeszły do historii. Już od dawna styliści mają więcej swobody w projektowaniu reflektorów, które podkreślają charakter samochodu. Indywidualny styl oświetlenia aut będzie zyskiwał na znaczeniu coraz bardziej. Natura światła sprawia, że samochody przyszłości będą miały bardziej „ludzki” charakter niż dotychczas. W autach następnej generacji światła będą służyły nie tylko do poprawy widoczności i zwiększenia bezpieczeństwa, ale również do interaktywnego komunikowania się z otoczeniem.

Klaus Bischoff, szef Volkswagen Design: - Reflektory odpowiadają za postrzeganie samochodu zdecydowanie bardziej niż jego inne elementy. Przyciągają spojrzenie i powodują, że automatycznie patrzymy w samochodowe oczy. Przez to reflektory sprawiają, że samochód zyskuje niejako ludzką twarz.

W najbliższej przyszłości w stylistyce wnętrza i nadwozia samochodu pojawi się nowy element, tzw. extraterior. Pod tym pojęciem będzie kryło się otoczenie świetlne auta, które tchnie w nie nowe „życie”. W praktyce będzie to wyglądało tak, że za pośrednictwem reflektorów samochód będzie mógł „komunikować” się z otoczeniem. Inne zastosowanie może być takie: w godzinach szczytu, kiedy intensywnemu ruchowi pojazdów towarzyszy spory hałas i sygnały świetlne są najlepszym środkiem komunikacji, przednie reflektory przejmą zadanie utrzymania kontaktu z innymi użytkownikami dróg. Język światła sprawi, że samochód będzie widział m.in. gdzie inny pojazd chce pojechać, czy zauważył pieszego, czy będzie dłużej stał. Takie i inne funkcje świateł zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu samochody będą jednoznacznie wskazywać, czy poruszają się w trybie autonomicznym, czy są prowadzone przez kierowcę. Co więcej, za pośrednictwem sygnału świetlnego będzie można stwierdzić, czy akumulator w samochodzie wciąż się ładuje, czy jest naładowany w 100% i auto jest gotowe do drogi.