Więcej mocy w nowym Audi R8

, Sławomir Herman
Więcej mocy w nowym Audi R8

W pierwszych miesiącach 2019 roku do sprzedaży wejdzie nowe Audi R8. Producent już zapowiedział nową ofensywę mocniejszych silników, które znajdą się pod maską wersji Spyder i Coupe. Prawie połowa podzespołów w cywilnym aucie pochodzi z modelu R8 LMS GT3. Oznacza to bardzo duże powiązanie ze sportem motorowym. Zresztą nikt ego nie ukrywa, a wręcz przeciwnie. Audi R8 zrodziło się na torze, ale z myślą poruszania się po publicznych drogach.

Pod maską mocniejsze silniki

Sercem Audi R8 jest wolnossący silnik V10 dostępny w dwóch wersjach. Jednostka napędowa jest produkowana w fabryce w Gyor. Osobna chłodnica kontroluje temperaturę oleju silnikowego zasysanego z suchej miski. Pozwala to na bardzo niską pozycję montażową jednostki napędowej, a to wpływa na niski środek ciężkości samochodu. Moduł pomp to kilka stopni zasysania i zapewnienie odpowiedniego smarowania w każdych warunkach. Nawet w przypadku możliwego do osiągnięcia w nowym R8 przyspieszenia bocznego rzędu 1,5 g. Obie benzynowe wersje silnikowe zostały wyposażone w filtr cząstek stałych.

Zobacz galerię nowego Audi R8

Inżynierowie zmodyfikowali zawieszenie

Na nowo zostało zestrojone wspomaganie dynamicznego układu kierowniczego i układu elektromechanicznego. Otrzymywane informacje zwrotne przez kierowcę są jeszcze bardziej precyzyjne niż dotychczas. Do trybów systemu Audi drive select zostały dodane trzy nowe: jazda po nawierzchni suchej (dry), po nawierzchni mokrej (wet) i po śniegu (snow). Dzięki poprawieniu ESC Audi R8 ma teraz krótszą drogę hamowania aż o 1,5 metra. Z prędkości 200 km/h dane te wyglądają jeszcze lepiej, bo droga hamowania jest krótsza aż o 5 metrów w porównaniu do tego co było w poprzednim modelu.

Standardowo Audi R8 postawione jest na 19-calowych kołach. Opcjonalnie można zamówić 20 calowe felgi oraz ceramiczne tarcze hamulcowe. Stabilizator w przodzie samochodu może być na zamówienie wykonany z tworzyw wzmacnianych włóknem węglowym i z aluminium. Obniża to masę pojazdu o około 2 kilogramy.