Motocykliści używają smartfonów

, Sławomir Herman
Motocykliści używają smartfonów

Przedłużająca się dobra pogoda za oknami cieszy wszystkich kierowców. Na pewno tych, którzy mogą pozwolić sobie na eksploatację jednośladów bez narażania się na deszcz. Kwestia bezpieczeństwa też jest bardzo ważna. W dobie korzystania ze smartfonów, okazuje się, że u naszych sąsiadów zza Odry obecnie 90 procent motocyklistów używa tego urządzenia podczas podróży do zaplanowania trasy. Niestety aż 34 procent sięga po telefon w czasie jazdy.

Bez zmniejszania przyjemności

Badanie wskazuje, że motocykliści chcą używać swoich smartfonów podczas jazdy. Dlatego inżynierowie w firmie Bosch opracowali narzędzie mySPIN do integracji smartfonów z jednośladem, dzięki czemu kierowcy nie będą rozpraszali swojej uwagi. Celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo – zarówno samych kierowców, jak i innych użytkowników dróg. „Dbanie o bezpieczeństwo na drogach bez zmniejszania przyjemności z jazdy lub zmiany charakteru poruszania się motocyklem – to jest to, co chcemy osiągnąć" – mówi Geoff Liersch, szef zespołu „Two-Wheeler & Powersports" w firmie Bosch.

Więcej bezpieczeństwa, mniej rozproszonej uwagi

Dzięki narzędziu mySPIN do integracji smartfonów z jednośladami użytkownicy mogą przeglądać ekrany telefonów komórkowych na wyświetlaczu motocykla. mySPIN przycina aplikacje dla smartfonów tak, aby wyświetlacz pokazywał tylko najważniejsze informacje. Po podłączeniu telefonu do pojazdu można korzystać z przycisków i pokręteł na kierownicy, aby uzyskać dostęp do danych na wyświetlaczu telefonu, takich jak kontakty, kalendarz, a nawet ulubione aplikacje.

Komunikacja między aplikacjami ułatwia wprowadzenie miejsca docelowego trasy dzięki bezpośredniemu dostępowi do kontaktów zapisanych w telefonie. System jest połączony z szyną CAN motocykla i chmurą. Jeśli na przykład motocykl ma mało paliwa w zbiorniku, to kierowca może być z wyprzedzeniem informowany o stacjach benzynowych w pobliżu. Bosch współpracuje z kilkoma dostawcami aplikacji na mySPIN, w tym Calimoto, Sygic i Mireo.