Latająca i jeżdżąca taksówka od Audi

, Sławomir Herman
Latająca i jeżdżąca taksówka od Audi

Od pewnego czasu przestają nas zadziwiać pomysły przedstawiające transport przyszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu uważaliśmy większość z nich za realizację niespełnionych marzeń facetów z mocno wypchanymi portfelami. A jednak jeździmy już samochodami na prąd, mkniemy pociągami 500 km/h, zaraz polecimy powietrzną taksówką w kosmos, a nawet wsiądziemy do tuby, która w bardzo krótkim czasie przemieści nas z punktu A do punktu B. Tymczasem Audi zapowiedziało nadchodzący czas dla latających taksówek.

Audi, Airbus i Italdesign zademonstrowały podczas odbywającego się w Amsterdamie Dron Week jeżdżąco-latający  prototyp pojazdu o nazwie „Pop.Up Next”. Koncepcja latającej taksówki jest połączniem autonomicznego samochodu elektrycznego i pasażerskiego drona. Podczas pierwszego publicznego lotu testowego, moduł latający umieścił kapsułę pasażerską na module stojącym na ziemi, który następnie sterowany autonomicznie odjechał z placu testowego. To cały czas tylko model w skali 1:4, ale Audi planuje, że już w następnej dekadzie klienci w dużych aglomeracjach miejskich będą mogli korzystać z wygodnej i wydajnej usługi latającej taksówki w trybie tzw. operacji multimodalnych – zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Pasażerowie cieszyć się będą w podróży wolnym czasem, albo podczas niej pracować, bez potrzeby zmieniania środków lokomocji.

„Nadchodzi czas latających taksówek – jesteśmy w Audi co do tego przekonani” – mówi dr Bernd Martens, członek zarządu AUDI AG ds. zaopatrzenia i IT.  Coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast i ta coraz większa ilość ludzi, dzięki automatyzacji może być bardziej mobilna. W przyszłości seniorzy, dzieci, czy osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych taksówek-robotów. Jeśli uda się nam inteligentnie podzielić ruch pomiędzy drogi, a przestrzeń powietrzną, skorzystają z tego zarówno ludzie, jak i organizmy miejskie.”

Audi wspiera również funkcjonujący w Ingolstadt projekt latającej taksówki – Urban Air Mobility. Inicjatywa ta, na terenie zakładów produkcyjnych Audi przygotowuje test latającej taksówki. Jest też elementem wspólnego projektu Unii Europejskiej przygotowanego w ramach Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego Na Rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności. Celem projektu jest przekonanie opinii publicznej co do korzyści płynących z wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące technik funkcjonowania akumulatorów, regulacji prawnych, certyfikacji i infrastruktur.