Najmocniejszy diesel w Skodzie Kodiaq

, Sławomir Herman
Najmocniejszy diesel w Skodzie Kodiaq

Najmocniejszy diesel trafił pod maskę Skody Kodiaq RS. 240 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 500 Nm będzie dostępny tylko w najnowszym SUV-ie czeskiej marki. Nowością ma być też tak zwany wzmacniacz dźwięku – Dynamic Sound Boost, który ma dodatkowo podkręcić wrażenie sportowych wrażeń. Dwulitrowa jednostka napędowa korzysta z dwóch turbosprężarek połączonych szeregowo.

Dynamic Sound Boost – sposób działania

System Dynamic Sound Boost moduluje dźwięk układu wydechowego samochodu. W tym celu jednostka sterująca odczytuje parametry, takie jak prędkość obrotowa silnika, moment obrotowy, aktualne przełożenie oraz szybkość jazdy, a następnie oblicza określone sygnały dla siłownika umieszczonego w pobliżu rur wydechowych. Na ich podstawie generuje on „sztuczny” odgłos i wzbogaca oryginalne brzmienie układu wydechowego. W rezultacie kierowcy towarzyszy sportowe brzmienie.

W zależności od trybu jazdy i preferencji kierowcy, system Dynamic Sound Boost może generować dźwięki o różnej barwie i odmiennym natężeniu – od cichych do zdecydowanie sportowych. Skoda Kodiaq RS oferuje trzy różne brzmienia, powiązane z wyborem profilu jazdy Driving Mode Select. W trybie Comfort dźwięk jest stonowany i wtapia się w tło, w programach Normal i Snow staje się bardziej wyrazisty, a w trybie Sport osiągom SUV-a towarzyszy zdecydowana, mocna nuta. Program Individual pozwala kierowcy na dopasowanie brzmienia układu wydechowego do własnych preferencji, a w trybie Eco system Dynamic Sound Boost nie generuje dodatkowych dźwięków, co sprawia, że samochód jest bardzo cichy.

Odgłos płynie prosto z siłownika zamontowanego w pobliżu rur wydechowych. Nie jest on jednak fizycznie połączony z układem wydechowym – takie umiejscowienie jest istotne dla zapewnienia odpowiedniej interakcji między siłownikiem a „wydechem”. Umożliwia bowiem uzyskanie autentyczności, właściwej dla sportowego wizerunku samochodu.

Skoda Kodiaq RS
  • 2.0 TDI 240 KM
  • 500 Nm
  • przyspieszenie od 0-100 km/h 6,9 sek.