Toyota Supra powraca

, Sławomir Herman
Toyota Supra powraca

Toyota Supra powraca - to bardzo dobre wiadomości dla wszystkich miłośników tego modelu. Wrażenie robi moc silnika i maksymalny moment obrotowy, które przy masie samochodu wynoszącej 1495 kilogramów zapewniają naprawdę duże emocje podczas jazdy. Przyspieszenie od 0-100 km/h nowej Suprze zajmie jedynie 4,3 sekundy. Wszystkie wersje tego modelu sprzedawane w Europie będą wyposażone w elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

To już 5 piąta generacja tego sportowego modelu, którego produkcję firmuje Toyota Gazoo Racing. Głównym inżynierem nowej Toyoty Supry jest Tetsuya Tada i nie było w tym przypadku żadnej mowy o kompromisach. Od samego początku auto zachowało klasyczną formę sportowych emocji. Z przodu umieszczono rzędowy, sześciocylindrowy silnik a napęd przeniesiono na tylną oś. Dwie turbosprężarki i moc 340 KM mają dostarczyć przyszłym klientom niezapomnianych emocji. Zanim jednak doszło do produkcji samochodu Akido Toyoda Prezydent Toyoty osobiście musiał przetestować sportowe odniesienie do Toyoty 2000GT na torze Nurburgring.

Auto trafi do klientów w połowie 2019 roku. Toyota GR Supra 5 generacji będzie produkowana w mieście Graz w Austrii.

Toyota GR Supra w skrócie:
  • wybrzuszony dach odgrywa rolę w redukcji oporu powietrza bez straty przestrzeni dla kierowcy i pasażera
  • 19 calowe felgi
  • konsola środkowa skierowana ku kierowcy
  • moc silnika 340 KM, maksymalny moment obrotowy to 500 Nm
  • 8 biegowa automatyczna skrzynia biegów
  • Wysoka sztywność karoserii

Prezydent Toyoty Akido Toyoda: - Lata temu spędziłem niezliczone godziny na torze Nürburgring, prowadząc Suprę 4 generacji. Ten samochód jest jak stary kumpel, dla którego mam specjalne miejsce w sercu. Gdy przez lata inni producenci pokazywali swoje piękne prototypy, ja wciąż jeździłem moją Suprą, której od dawna już nie produkowano. Choć Toyota nie myślała wtedy o stworzeniu nowej generacji tego modelu, ja po cichu, jak wielu fanów tego modelu, marzyłem, by powstała kolejna Supra. Nowa Toyota GR Supra narodziła się podczas testów na Nürburgringu i mogę z ręką na sercu przyznać, że ten samochód daje ogromną radość z jazdy i jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej.