Najnowocześniejsza stacja LOTOSU

, Sławomir Herman
Najnowocześniejsza stacja LOTOSU

Najnowocześniejsza stacja paliwowa firmy Lotos została uruchomiona w Warszawie przy ulicy Łopuszańskiej. Punkt ładowania samochodów elektrycznych, ekologiczne rozwiązania, zasilanie stacji z odnawialnych źródeł energii i odświeżony projekt wnętrza – te elementy charakteryzują nowy obiekt Lotosu.

Na wiacie i budynku stacji zamontowano panele fotowoltaiczne, które mogą wyprodukować moc na poziomie 17kW. Kolejnym elementem są latarnie hybrydowe zasilane energią słoneczną i wiatrową. Jeżeli przez kilka dni nie ma wystarczającego zasilenia z odnawialnych źródeł energii, to automatycznie przełącza się je na energię elektryczną. Na stacji zamontowano też system odzyskiwania deszczówki pozwalający na zmniejszenie zużycia wody gospodarczej na stacji.

Na stacji jest też miejsce, w którym kierowcy mogą naładować swój pojazd elektryczny. Jest to jeden z 12 punktów udostępnionych kierowcom na tak zwanym Niebieskim Szlaku między Warszawą i Trójmiastem na autostradzie A1 i A2.

W 2021 roku stacja sieci Lotos przy ulicy Łopuszańskiej stanie się jednym z dwóch punktów tankowania wodoru w Polsce (kolejny będzie w Gdańsku). Oba stanowiska razem, razem z instalacją do oczyszczania i dystrybucji wodoru tworzą projekt Pure H2, który w 20% będzie opłacany ze środków unijnych. Umowę na finansowanie inwestycji wartej 10 mln euro podpisano podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach.