Nowy Ford Focus ST już latem

, Sławomir Herman
Nowy Ford Focus ST już latem

Ford Focus ST budzi ogromne pokłady emocji uwalniające w nas najbardziej dzikie pragnienia kierowcy wyścigowego. Dostać w ręce 280 KM wydobywających się z silnika EcoBoost o pojemności 2,3 litra i 400 Nm to jedna z przyjemniejszych chwil za kierownicą. Sportowy dział Ford Performance odpowiedzialny za przygotowanie modelu ST zrobił wszystko, aby kierowca mógł czuć sportowe emocje.

Oczywiście ST to nie RS, ale 280 koni mechanicznych zapewne wykonuje świetną pracę. Nowy ST został zbudowany na platformie C2 i został wzbogacony o specjalnie zaprojektowane konfiguracje zawieszenia, układu hamulcowego i nowych układów napędowych, które w zależności od ich rodzaju generują o 12 procent więcej mocy i 17 procent więcej momentu obrotowego.

W nowej wersji Focusa ST montowany jest elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu w przedniej osi, którego zadaniem jest poprawa stabilności i lepsze trzymanie w zakrętach. Do wyboru jest 6 stopniowa mechaniczna skrzynia biegów lub 7-biegowa przekładnia automatyczna.

Leo Roeks, dyrektor działu Ford Performance Europe: - Projektując ten model szeroko korzystaliśmy z osiągnięć programów, które doprowadziły do powstania naszego Forda GT, czy sportowego Focusa RS. W ten sposób narodził się kompaktowy model o wyraźnie sportowym charakterze, który jest autem wszechstronnym.

W nowoczesną bazę produkcyjną w Saarlouis w Niemczech, gdzie powstaje nowy Focus ST, Ford zainwestował 600 mln euro. Auto pojawi się na rynkach Europy latem 2019 roku.

Ford Focus ST

  • 2,3 litra EcoBoost 280 KM
  • 2,0 litra diesel EcoBlue 190 KM