Volvo zwolni do 180 km/h

, Sławomir Herman
Volvo zwolni do 180 km/h

Do 2020 roku Volvo ograniczy prędkość maksymalną do 180 km/h we wszystkich produkowanych modelach. Decyzja koncernu to odpowiedź na drastyczne przekraczanie limitów prędkości. Potwierdziły to badania zamówione przez Volvo. Osiągnięcie najwyższego stopnia bezpieczeństwa i wyeliminowanie śmiertelnych ofiar z wypadków drogowych nie będzie możliwe bez wdrożenia radykalnych posunięć.

Hakan Samuelsson prezes Volvo Cars: - Volvo zawsze było i zawsze będzie liderem w zakresie bezpieczeństwa. Nasze badania wyraźnie pokazały, jakie problemy uniemożliwiają dzisiaj ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych do zera. Ograniczenie prędkości maksymalnej nie jest lekarstwem na wszystkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem, ale jeśli możemy ocalić w ten sposób choćby jedno życie ludzkie – to chcemy to zrobić. Chcemy rozpocząć dyskusję na temat zaangażowania producentów samochodów w walkę z takimi problemami jak drastyczne przekraczanie prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy błędy za kierownicą związane z rozproszeniem uwagi. Nie mamy na dziś gotowej odpowiedzi, jak daleko powinniśmy ingerować w te tematy, ale chcemy być firmą, która zainicjuje taką dyskusję i zabierze w niej głos.

Nowoczesne technologie czy rozwiązania infrastrukturalne nie wystarczą, by podnieść poziom bezpieczeństwa drogowego, jeśli kierowcy nadal będą drastycznie przekraczać ograniczenia prędkości. Mimo, że ograniczenia prędkości obowiązują w większości państw, nadal zbyt szybka jazda jest najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Dane Amerykańskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że 25% wszystkich śmiertelnych wypadków, do których doszło na terenie USA w 2017 roku, było spowodowanych nadmierną prędkością. Co roku Amerykanie otrzymują miliony mandatów za przekraczanie ograniczeń prędkości.

Drugim poważnym problemem, który zbiera na drogach tragiczne żniwo, jest jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków. Mimo usilnych starań wielu Państw i stosownych przepisów, ten problem nigdy nie został wyeliminowany i jest widoczny w statystykach wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Trzecim obszarem do poprawy jest rozproszenie uwagi kierowcy, na co mają wpływ m.in. telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne. Pod wieloma względami kierowcy sprawdzający coś w telefonie, stanowią na drodze podobne zagrożenie, jak osoby pod wpływem alkoholu.

20 marca odbędzie się specjalna konferencja poświęcona bezpieczeństwu ruchu drogowego, którą firma Volvo Cars zorganizuje w Goeteborgu. Zostaną na niej ogłoszone pomysły Volvo, jak rozwiązać problem kierowców pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych, a także temu, jak zapobiegać rozproszeniu uwagi za kierownicą.