Sztokholm i pojazdy elektryczne dla mieszkańców

, Sławomir Herman
Sztokholm i pojazdy elektryczne dla mieszkańców

Sztokholm umożliwił mieszkańcom korzystanie z miejskich samochodów elektrycznych w godzinach wieczornych i w weekendy. Obecnie miasto Sztokholm dysponuje 450 leasingowanymi samochodami służbowymi w swoich urzędach. To pierwsza faza uruchomionego projektu obejmująca 11 samochodów elektrycznych zaparkowanych w specjalnie wyznaczonych strefach.

Katarina Luhr, radna ds. Klimatu i środowiska w Sztokholmie: - Wypożyczanie samochodów jest szczególnie popularne wieczorami i w weekendy. W związku z tym zdecydowaliśmy, że dobrze byłoby uruchomić taką usługę, aby miasto mogło używać auta w ciągu dnia, a mieszkańcy Sztokholmu w wieczory i weekendy. Administracja ochrony środowiska wybrała do tej puli samochodów pojazdy ekologiczne. Zauważyliśmy, że 130 z 450 pojazdów można włączyć, a niektóre miejskie jednostki administracyjne zadeklarowały, że mogą zastąpić swoje samochody tymi zakwalifikowanymi do tej inicjatywy. Wtedy też zdecydowano, że wszystkie samochody, które kupujemy, muszą być samochodami elektrycznymi. Teraz będą one dostępne dla mieszkańców, tak więc będzie ich coraz więcej.

Samochody Renault Zoe nie będą oznaczone logo miasta Sztokholm. Rezerwacje nie są dokonywane przez miasto, ale odbywają się za pośrednictwem obecnego operatora, czyli w tym przypadku Sunfleet. Wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z tej inicjatywy. Według Katariny Luhr kilka administracji lokalnych jest w trakcie wprowadzania takiego systemu. „Chodzi o to, żeby rozwiązanie działało zarówno w centrum jak i na przedmieściach. W tym roku w puli będzie 40 samochodów, ale zamierzamy uzyskać łącznie 130 samochodów. Mamy nadzieję na większe zainteresowanie, gdy ludzie zobaczą, że to działa i poznają samochody elektryczne” - mówi.