Audi z tytułem najlepszego silnika

, Sławomir Herman
Audi z tytułem najlepszego silnika

Jednostka napędowa o pojemności 2 litrów TFSI zdobyła nagrodę International Engine of the Year w kategorii silników o mocy od 150 do 250 koni mechanicznych. Skrót TFSI oznacza silnik turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem. Koncern z Ingolstad był pierwszym na świecie producentem samochodów, który zastosował takie połączenie w masowej produkcji. Jury nadając tytuł dla jednostki Audi napisało, że jest to „jeden z najbardziej elastycznych i wszechstronnych silników jakie zostały dotąd skonstruowane”.

Jednostka 2.0 TFSI jest przystosowana do montażu wzdłużnego w większych modelach Audi, ale także do montażu poprzecznego w samochodach innych marek Grupy Volkswagen. Na przestrzeni ostatnich lat motor ten był wielokrotnie aktualizowany. W najnowszej wersji, czterocylindrowiec wyposażony jest w rozwiązania wydajnościowe Audi. Przy umiarkowanym stylu jazdy, 2.0 TFSI osiąga wydajność motoru o małej pojemności skokowej, oferując jednocześnie dynamikę silnika sportowego.

2.0 TFSI napędza wiele modeli Audi. Jego moc zawiera się od 150 do 245 KM. W Genewie Audi pokazało model Q5 w wersji hybrydy typu plug-in, gdzie 2.0 TFSI współpracuje z jednostką elektryczną. Czterocylindrowiec jest też używany w wersjach g-tron.