Różne możliwości nowoczesnych dachów w autach

, Sławomir Herman
Różne możliwości nowoczesnych dachów w autach

Większy komfort podróżowania dzięki możliwościom konstrukcyjnym dachów samochodowych jest możliwy. Udowadnia to firma Webasto, której produkty trafiają nad głowy prowadzących pojazdy. Nowoczesny, szklany dach nie tylko doświetla wnętrze samochodu ale pozwala też na zamontowanie odpowiednich czujników i kamer potrzebnych do autonomicznej jazdy.

Różne kolory, filmy i zdjęcia

We wnętrzu wielowarstwowej szklanej taflii kryją się rozwiązania umożliwiające np. jej zaciemnienie bez konieczności używania rolety. Zmienia się wówczas przejrzystość szkła i jego przepuszczalność dla promieni słonecznych. Najnowsza technologia pozwala emitować z wnętrza szklanej tafli nastrojowe oświetlenie wnętrza lub emitować obrazy i filmy.

Panoramiczny dach dla autonomicznych pojazdów

Ponieważ czujniki i kamery widzą więcej, gdy są zamontowane wysoko, zostały one rozmieszczone w narożnikach dachu. Aby mogły działać w każdych warunkach atmosferycznych, wyposażono je w spryskiwacze i własne ogrzewanie, zapewniające widoczność i działanie systemu w każdych warunkach atmosferycznych. Dach ze zintegrowanymi czujnikami może mieć własny i niezależny, elektrycznie zasilany system chłodzenia i ogrzewania z obiegiem cieczy, zapewniający optymalne warunki pracy czujnikom, a kamerom - stałą widoczność. Ogrzewanie czujników i kamer może być również zasilane cieczą doprowadzoną przez słupek z układu chłodzenia jednostki napędowej lub - w przypadku elektrycznego samochodu - z akumulatorów trakcyjnych.

Dach bez rolet

otwierany panoramiczny dach o zmiennej przejrzystości, zapewniający dzięki konstrukcji opartej o włókna węglowe, wysoką sztywność nadwozia i bezpieczeństwo, a jednocześnie lekki, nie zmniejszający ilości miejsca nad głowami pasażerów w kabinie. Konstrukcję czujników opracowano we współpracy ze znaną w Dolinie Krzemowej i Chinach firmą Pony.ai, która jest światowym pionierem w zakresie systemów autonomicznej jazdy.

W najnowszym, panoramicznym dachu za pomocą przycisku możemy sterować nie tylko jego uchylaniem i zakresem otwarcia, ale również stopniem przepuszczalności światła. Za jednym dotknięciem przycisku dach może się stać w pełni przepuszczalny dla światła lub całkowicie czarny. Jest również możliwość włączenia wewnętrznego oświetlenia lub wyświetlania na jego szklanej powierzchni obrazów lub tapet, a nawet animacji. Dzięki swoim właściwościom, dach może stać się także kolejnym elementem, odpowiedzialnym za regulację temperatury wewnątrz auta. Do ich produkcji Webasto wykorzystuje najnowocześniejsze i wytrzymałe materiały, jak np. poliwęglan i kompozyty poliuretanowe oraz bezpieczne szkło o nazwie Webasto Glas ProTec, zbrojone warstwą tworzywa sztucznego PET

3 metry kwadratowe skladanego dachu

Webasto jest producentem materiałowych dachów do kabrioletów. Swoje produkty dostarcza Grupie Volkswagena, FCA i np. Mazdzie. Największe z produkowanych przez nią, składanych dachów, np. ten montowany w Jeepie Wranglerze, mają powierzchnię około 3 m kw. i ważą - wraz z mechanizmem - zaledwie ok. 40 kg. Dzięki elektrycznym i elektronicznym modułom sterowania, potrafią otwierać się i zamykać w ciągu kilkunastu sekund. W niektórych przypadkach również podczas jazdy z prędkościami, dochodzącymi do 100 km/h. Produkowane dachy są fabrycznie montowane m. in. w takich samochodach, jak Audi A5 Cabrio czy kultowa Mazda MX-5.