Ile plastikowych butelek jest w nowym Audi A3?

, Sławomir Herman
Ile plastikowych butelek jest w nowym Audi A3?

Co łączy biżuterię, ubrania, torebki i meble z Audi A3? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wymienione rzeczy zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Tak samo jest w przypadku foteli i dywaników w Audi A3, które powstały z butelek plastikowych PET. Do obicia wszystkich siedzeń wykorzystuje się 45 butelek tego typu. Na dywaniki ilość zużytych butelek wynosi 62 sztuki.

W czwartej generacji Audi A3 po raz pierwszy użyte zostały tkaniny obiciowe foteli zrobione z surowców wtórnych. Około 89 procent składu tkaniny to przetworzone w specjalnym procesie, zużyte plastikowe butelki PET. Uzyskany w ten sposób materiał gwarantuje takie same standardy jakościowe, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o wrażenia dotykowe, co konwencjonalny materiał tekstylny.

Butelka znika w otworze automatu do zwrotu plastikowych opakowań – których coraz więcej również w naszym kraju - ale co dzieje się dalej? W niemczech wygląda to następująco. Jeszcze w sklepie butelki jednorazowe są prasowane w specjalne pakiety ułatwiające ich transport samochodem ciężarowym. Po dotarciu do zakładu recyklingu są one sortowane według koloru, rozmiaru i jakości. specjalny młyn mieli butelki na płatki, które są myte, suszone a następnie roztapiane w jednolitą masę. Masa jest wyciskana przez specjalne dysze, kształtujące z niej plastikowe pasma. Po wysuszeniu, maszyna sieka je na małe kawałki. W ten sposób powstaje granulat, inaczej nazywany recyklatem, który jest poddawany powtórnemu tłoczeniu – w ten sposób powstają nici. Nawinięte na zwoje, są one na koniec wykorzystywane do produkcji materiałów obiciowych Audi.

Do obicia wszystkich siedzeń w Audi A3 wykorzystuje się 45 butelek PET 
o pojemności 1,5 litra. Ponadto dywaniki w tym modelu zrobione są z materiału powstałego z kolejnych 62 butelek PET. Również inne elementy wnętrza np. materiały izolacyjne, panele boczne wnętrza bagażnika, jego podłoga i mata, 
są w coraz większym stopniu wykonywane z surowców wtórnych. Cel tych działań jest jasny: odsetek materiałów pochodzących z recyklingu w całej gamie modelowej czterech pierścieni ma w najbliższych latach znacznie wzrosnąć.

Obecnie tapicerka siedzeń nowego A3 nie jest jeszcze w pełni wykonana 
z materiałów nadających się do recyklingu. Wyzwaniem jest dolna warstwa tkanego materiału, połączona z górną warstwą za pomocą kleju.