Nowy wymiar mobilności według Citroena

, Sławomir Herman
Nowy wymiar mobilności według Citroena

Ma zaledwie 2,4 metra długości i może pomieścić we wnętrzu 2 dorosle osoby. Producent przewiduje, że koszt miesięczny wynajmu w stałym abonamencie wyniesie niecałe 20 euro. Oczywiście są ukryte kruczki, ale i tak francuski producent w ten sposób chce umożliwić dostęp do elektrycznej mobilności bardzo szerokiemu gronu odbiorców.

Ami – tak brzmi nazwa małego Citroena, którym będzie można przemieszczać się w miastach. Elektryczny napęd czyni z tego urządzenia ogromną konkurencję dla innych firm oferujących usługi wynajmowania aut. We Francji Ami może być kierowany przez osoby, które ukończyły 14 rok życia. Można stać się też posiadaczem elektrycznego Ami. Koszt zakupu to 6 tysięcy euro.

Akumulator trakcyjny zamontowany jest pod podłogą i ma moc 5,5 kWh. Ładowanie odbywa się przy pomocy przewodu znajdującego się w otworze drzwiowym po stronie pasażera. Do pełnego naładowania wystarczą 3 godziny. Pojazd ma niecałe 2,5 metra długości, 1,39 metra szerokości i 1,52 wysokości.

W przyszłości wspólnym mianownikiem różnych grup użytkowników nie ļędzie płeć, wiek, ani grupa społeczno-ekonomiczna, miejsce zamieszkania, lecz bardziej potrzeby w zakresie mobilności

Michel Costa – kierownik działu badań rynkowych

Średnica zawracania to 7,2 metra. Przeszklenie stanowi 50 procent powierzchni nadwozia. Klienci i miłośnicy marki Citroen docenią odchylane ręcznie ku górze boczne szyby, tak jak w modelu 2CV. Ami dostępny jest w 7 wersjach.

Analitycy przewidują, że w 2030 roku co trzeci kilometr będzie pokonywany na zasadach współużytkowania samochodów. Dlatego już teraz Citroen przygotował taką ofertę dla swoich klientów.

{beremote}https://www.youtube.com/watch?v=74VfCw1FE2s&feature=youtu.be{/beremote}