Toyota pompuje Yarisa - oto wersja Cross

, Sławomir Herman
Toyota pompuje Yarisa - oto wersja Cross

Toyota wypuściła zdjęcia Yarisa w wersji Cross. Oczywiście zwiększyła w nim prześwit, dodała napęd na cztery koła i napęd hybrydowy - czwartej generacji. Samochód będzie produkowany we Francji. Debiut na europejskim rynku przewidziano na przyszły rok. Producent liczy na sprzedaż w ilości 150 tysięcy sztuk rocznie.

Samochód powstał w głowach konstruktorów w Europie. Zresztą Toyota liczy na sukces Yarisa Cross właśnie na Starym Kontynencie. Auto zostało wyposażone w silnik trzycylindrowy o pojemności 1,5 litra. Jego budowa oparta jest na znanym z innych modeli cyklu pracy Atkinsona. Auto ma moc 116 KM. Rozstaw osi jest taki sam jak w nowym Yarisie i wynosi 2 560 mm. Nadwozie zostało jednak poszerzone o 20 mm i wydłużone o 240 mm. Przedni zwis jest dłuższy o 60 mm, zaś tylny o 180 mm w porównaniu z hatchbackiem. Prześwit zwiększono o 30 mm, a wysokość auta wzrosła o 90 mm.

Nowa Toyota Yaris Cross będzie wyposażona w napęd na cztery koła realizowany przez układ AWD-i. Układ ten napędza tylną oś podczas ruszania i przyspieszania. Standardowo podczas jazdy Yaris Cross jest napędzany na przednią oś, jednak na śliskiej lub miękkiej nawierzchni automatycznie włącza się dodatkowy silnik z tyłu. Auto jest wyposażone w systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Miłośników stylistycznych dodatków ucieszy możliwość założenia firmowych 18-calowych kół i lakier Brass Gold. Auto będzie powstawało w fabryce w Valenciennes we Francji.