Audi prezentuje A6 Avant z napędem plug-in

, Sławomir Herman
Audi prezentuje A6 Avant z napędem plug-in

Audi A6 w wersji kombi z napędem quattro to przestronny samochód, który teraz będzie dostępny jako hybryda typu plug-in. Auto ma się charakteryzować dużym zasięgiem na napędzie elektrycznym i niskim zużyciem paliwa nie tracąc przy tym nic na osiągach. Nowe Audi A6 Avant 55 TFSI ma moc systemową 367 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 500 Nm.

Audi plug-in na silniku elektrycznym powinno pokonać według zapewnień producenta – 51 kilometrów. Przyspieszenie od 0-100 km/h to 5,7 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Kierowca wybierać może między trzema trybami jazdy: „EV” dla jazdy całkowicie elektrycznej, „Hybrid” dla efektywnego połączenia obu typów napędów i „Hold” w celu oszczędzania energii elektrycznej dostępnej w danym momencie.

W trybie „Hybrid” strategia działania zapewnia maksymalną wydajność i maksymalnie długi czas jazdy na napędzie elektrycznym. Strategia tak steruje układem napędowym, że ostatni etap podróży przed dotarciem do miejsca docelowego można w całości pokonać wyłącznie w trybie elektrycznym - akumulator jest w razie potrzeby ładowany wcześniej przez silnik spalinowy. Asystent wydajności zajmuje się tu dokładnym planowaniem tego etapu podróży. 
W tym celu wykorzystuje dużą ilość informacji pozyskiwanych m.in. z systemu nawigacji, uwzględnia różne zdarzenia drogowe, styl jazdy kierowcy oraz dane pozyskiwane z czujników pojazdu, kamery i radaru. Planuje zarządzanie napędami 
i decyduje o sposobie rekuperacji.