Toyota rusza ze sprzedażą Yarisa GR

, Sławomir Herman
Toyota rusza ze sprzedażą Yarisa GR

Miłośnicy małych, ale mocnych samochodów od 4 maja mogą ustawiać się w kolejkę po Toyotę Yaris GR. 261-konny potwór ma napęd na cztery koła, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik, sportowe zawieszenie i taki stosunek mocy do masy samochodu, że wbijanie w fotel podczas naciskania pedału przyspieszania będzie wybuchem adrenaliny. Właśnie poznaliśmy jego ceny.

143 900 złotych – z takiego pułapu startuje Yaris GR. To drugi światowy samochód Toyoty z takim oznaczeniem, który czerpie z doświadczeń inżynierów Toyoty Gazoo Racing i Tommiego Makinena. Sportowy model jest napędzany trzycylindrowym, turbodoładowanym silnikiem 1,6 l o mocy 261 KM, współpracującym z manualną skrzynią o 6 biegach. Yaris GR został zbudowany na platformie TNGA i wyposażono go w napęd na cztery koła GR-FOUR. Lekka konstrukcja nadwozia gwarantuje korzystny stosunek masy do mocy 4,9 kg/KM. Masa auta wynosi tylko 1280 kg. GR Yaris przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s i rozpędza się maksymalnie do 230 km/h.

Auto jest standardowo wyposażone w sportowe fotele GR z alcantary z podgrzewaniem, systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, podwójne końcówki układu wydechowego oraz 18-calowe felgi aluminiowe z oponami Dunlop SP Sport MAXX050. Do wyboru są cztery kolory nadwozia – White Pearl, Emotional Red, Precious Black i Super White. Podstawowa wersja Dynamic kosztuje 143 900 zł.

Wyposażenie Dynamic można wzbogacić o pakiety Sport lub VIP. W wersji Dynamic Sport otrzymuje mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD Torsen z przodu i z tyłu oraz kute felgi aluminiowe 18'' z oponami Michelin Pilot Sports 4s. GR Yaris z Pakietem Sport ma również zawieszenie dostrojone pod jazdę torową. Samochód z takim wyposażeniem kosztuje 162 900 zł.

Pakiet VIP wnosi do GR Yarisa więcej technologicznego wsparcia kierowcy. Obok systemu multimedialnego z nawigacją Toyota Touch 2 with GO i systemu nagłośnienia Premium Audio JBL pojawia się wyświetlacz HUD na przedniej szybie. Pakiet zawiera także system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) oraz przednie i tylne czujniki parkowania. GR Yaris Dynamic VIP kosztuje 154 900 zł.