Inwestycja w technologię autonomiczną

, Sławomir Herman
Inwestycja w technologię autonomiczną

Chiny mocno inwestują w rozwój technologii napędów autonomicznych i pozyskują nowego strategicznego partnera. Została nim spółka inwestycyjna Aliance Ventures sojuszu motoryzacyjnego firm Renault, Nissana i Mitsubishi. Inwestycja dotyczy firmy WeRide.ai specjalizującej się w technologii napędów autonomicznych na rynku w Chinach. To pierwsza tego typu duża inwestycja.

60 tysięcy kilometrów i 3 tysiące pasażerów

Wykorzystując najnowszą inwestycję, WeRide.ai zamierza do końca 2019 rozbudować flotę 500 autonomicznych pojazdów, które w sumie mają zapewnić podróżowanie na dystansie 5 milionów kilometrów oraz przeprowadzić wraz z partnerami próby operacyjne i komercyjne w aglomeracjach Guangzhou i Anqing. Od momentu rozpoczęcia prób z autonomiczną mobilnością w Chinach, autonomiczne pojazdy WeRide.ai przejechały ponad 60 000 kilometrów i obsłużyły ponad 3 000 pasażerów na całym świecie.

Inwestycja, która ma zmienić pogląd na planowanie urbanistyczne

Przed zakupem przez sojusz większościowego pakietu akcji serii A, partnerem wiodącym start-upu były Qiming Venture Capital, wspierany przez firmy Hanfor Capital, Atop Capital, Johnson Electric, Xiaopeng He, Idinvest Partners i OceanIQ Capital. Doradcą WeRide.ai w kwestii pozyskiwania funduszy jest bank Morgan Stanley. Chiński start-up jest zaangażowany w tworzenie autonomicznych systemów mobilności, które mają zmienić nie tylko chiński rynek usług transportowych, ale również poglądy ludzi na samochody i planowanie urbanistyczne.

Sterowanie autonomicznymi pojazdami przy pomocy sieci 5G

WeRide.ai, zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników na całym świecie, z czego 70% kadry stanowią inżynierowie. Jest też pierwszą firmą w Chinach, która korzysta z sieci 5G do zdalnego sterowania autonomicznymi pojazdami. Celem firmy jest wprowadzenie systemu użytkowania samochodów bez kierowcy w chińskich miastach do roku 2020 i zdobycie pozycji światowego lidera w rozwijaniu komercyjnych aplikacji dla technologii pojazdów autonomicznych.