Volkswagen przejmuje od Volvo WirelessCar

, Sławomir Herman
Volkswagen przejmuje od Volvo WirelessCar

Volkswagen stał się większościowym udziałowcem firmy WirelessCar specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu telematyki. Dotychczas większość udziałów należała do Volvo Information Technology AB. Realizacja transakcji jest spodziewana w pierwszej połowie 2019 roku. W tej chwili przejęcie musi zostać jeszcze zaaprobowane przez Urząd Antymonopolowy. WirelessCar została założona w 1999 roku w Goteborgu i od 2007 roku należała wyłącznie do Volvo.

Szwedzka firma zatrudnia na całym świecie 370 specjalistów z branży IT i jest jednym z wiodących przedsiębiorstw specjalizujących się w komunikacji samochodowej. WirelessCar oferuje między innymi własną platformę techniczną. Oferuje usługi z dziedziny usług cyfrowych. Należą do nich np. usługi concierge, płatnicze (za przejazdy drogami), a także usługi z zakresu bezpieczeństwa i opieki serwisowej (pomoc serwisowa). Z tą platformą połączonych jest dzisiaj na świcie 3,5 miliona różnych producentów.

Christoph Hartung, szef Digital & New Business/Mobility Services marki Volkswagen: - Chcemy, żeby Volkswagen stał się dostawcą wszelkich usług z zakresu mobilności, dysponującym flotą samochodów komunikujących się ze sobą i z otoczeniem. Nasi klienci będą mogli powszechnie korzystać z usług cyfrowych w samochodach lub w urządzeniach przenośnych. Zwiększamy tempo prac w tym zakresie, a w postaci WirelessCar pozyskujemy w tym dziele trzeciego dużego partnera. Rozpoczynamy prace skupiając się na integracji rozwiązań technologicznych.

Korzystając z technologii firmy WirelessCar koncern Volkswagen zamierza kontynuować budowę cyfrowego ekosystemu, jaki pod przewodnictwem marki Volkswagen jest rozwijany w ramach koncernu wspólnie z partnerami technologicznymi. Chodzi o opracowanie systemów komunikacji z otoczeniem, w jakie będą wyposażane samochody nowych generacji oraz o opracowanie usług cyfrowych, z których klienci będą mogli skorzystać poprzez Volkswagen Automotive Cloud. Celem jest stworzenie największego na świecie samochodowego ekosystemu. WirelessCar to obok Microsoftu oraz Diconium trzeci duży partner technologiczny Volkswagena zaangażowany w to przedsięwzięcie.