Grupa PSA inwestuje w Tychach

, Sławomir Herman
Grupa PSA inwestuje w Tychach

Grupa PSA doinwestowała fabrykę w Tychach kwotą 250 milionów euro i rozpoczyna produkcję 3-cylindrowego silnika benzynowego Turbo PureTech. Moce produkcyjne zakładu szacowane są na poziomie 460 tysięcy silników i powinny zaspokoić zapotrzebowanie klientów na jednostki benzynowe.  Ten silnik dotychczas zdobył czterokrotnie tytuł Engine of The Year i powoli dla grupy PSA staje się silnikiem światowym.

Dotychczas wyprodukowano 3,8 mln silników EB, a dodatkowe moce produkcyjne są odpowiedzią̨ na rosnący popyt rynkowy, w tym w szczególności na nowe modele Opla i Vauxhalla, wykorzystujące platformy i technologie Groupe PSA. Ten wysoce wydajny silnik przyczynia się̨ do redukcji emisji CO2 przy średnim zużyciu paliwa zmniejszonym o 4% w porównaniu z poprzednią generacją.

Zakład produkcji zespołów napędowych w Tychach zmodernizowano w celu zwiększenia wydajności zgodnie ze standardami Groupe PSA: nowe technologie i wyposażenie, wspierane przez nowe systemy informatyczne, zapewniają̨ wysoką jakość́ produkcji realizowanej przez odpowiednio wyszkolone zespoły. Lokalizacja fabryk podzespołów w pobliżu zakładów produkujących pojazdy sprzyja poprawie wydajności produkcji.

Silniki EB (wolnossące i turbodoładowane) są̨ obecnie produkowane we Francji (Douvrin, Trémery) i Chinach (Xiangyang), od 2019 r. Bedą produkowane na Węgrzech (Szentgotthárd) i w Maroku (Al-Kunajtira), zaś́ od 2020 r. — w Indiach (Hosur).