Rekordowy zysk Skody za ubiegły rok

, Sławomir Herman
Rekordowy zysk Skody za ubiegły rok

Skoda zamknęła 2018 rok z największym przychodem w historii firmy i rekordową liczbą dostarczonych aut. W ręce klientów trafiło 1 253 700 pojazdów, a przychody ze sprzedaży wzrosły o 4,4 procent do 17,3 mld euro. Zysk operacyjny pozostał na poziomie miliarda 400 milionów euro.

Bernhard Maier, prezes Skoda Auto: - Sukces, który udało się nam osiągnąć w 2018 roku to rezultat ogromnego wysiłku zespołowego. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do niego przyczynili. Dostarczając 1 253 700 pojazdów na całym świecie, ustanowiliśmy kolejny rekord. Nasza ofensywa produktowa okazuje się skuteczna, czego dowodem jest dobre przyjęcie nowych modeli przez naszych klientów. Rok 2018 był dla nas również rokiem wyzwań. Przejście do nowego cyklu WLTP i spór handlowy pomiędzy USA a Chinami spowodowały niepewność i niechęć do zakupu aut na niektórych rynkach. W osiągniętym przez nas wyniku można zobaczyć odzwierciedlenie negatywnego kursu walutowego, jak również zwiększonych kosztów osobowych i wysokich wydatków na przyszłość. Aktywnie przeciwstawialiśmy się tym wyzwaniom dzięki kompleksowemu programowi wydajności. Wciąż będziemy systematycznie podążać w tym kierunku, z myślą że 2019 rok również nie będzie łatwy. Pomimo utrzymujących się wymagających warunków gospodarczych na świecie, proces transformacji w przemyśle motoryzacyjnym nabiera tempa, również w ŠKODZIE. Dzięki naszej strategii 2025, wiemy że podążamy w dobrą stronę.

Skoda systematycznie przyspiesza swój rozwój i wprowadza do oferty nowe produkty. W tym celu producent zainwestował ponad 500 mln euro w swoje zakłady. Inwestycje objęły m.in. wybudowanie nowej lakierni w Mlada Boleslav czy stworzenie potężniejszych centrów danych. Uruchomiono także najbardziej wszechstronny program inwestycyjny w historii firmy. W ciągu najbliższych czterech lat wydane zostaną 2 mld euro na rozwój e-mobilności i nowych usług. Skoda wprowadzi ponad 30 nowych modeli, z których ponad dziesięć będzie częściowo lub całkowicie elektrycznych.