Miliardowa inwestycja w Ubera

, Sławomir Herman
Miliardowa inwestycja w Ubera

Miliard dolarów – tyle wynosi inwestycja w technologie autonomicznej jazdy Ubera. Transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2019 roku. W przyszłościowy transport wierzy Toyota, Denso i SoftBank. Japończycy już w ubiegłym roku zainwestowali w firmę Uber 500 milionów dolarów. Wówczas była to praca nad pilotażowym programem opracowania samochodów do zautomatyzowanego przewozu osób na bazie Toyoty Sienna. Te samochody trafią do sieci Ubera w 2021 roku.

Nowa inwestycja opiera się na dotychczasowych postępach wypracowanych w ramach współpracy Ubera i Toyoty. Pozwoli na rozszerzenie zakresu wspólnych działań nad zautomatyzowanymi samochodami oraz na przygotowanie się do produkcji takich pojazdów. Toyota przeznaczy w ciągu najbliższych 3 lat dodatkowo 300 milionów dolarów na pokrycie kosztów tych zadań.

-Toyota w pełni angażuje się w tworzenie bezpiecznego transportu przyszłości. Połączenie naszych atutów w postaci najnowszych technologii zautomatyzowanej jazdy oraz aplikacji sieciowych Ubera, a także technologii bezpieczeństwa czynnego nowej generacji Toyota GuardianTM, naszych możliwości masowej produkcji oraz kontroli jakości, będziemy mogli wspólnie wprowadzić na rynek bardziej bezpieczne i ekonomiczne samochody do zautomatyzowanej jazdy w usługach ride-sharingu. Dzięki współpracy Toyoty, DENSO i Uber ATG nowa generacja zautomatyzowanych samochodów i opartych na nich usług szybciej stanie się rzeczywistością – powiedział Shigeki Tomoyama, wiceprezydent Toyoty i prezydent firmy technologicznej Toyota Connected Company.