Tour de Course i 3 zwycięstwo Ogiera

, Sławomir Herman
Tour de Course i 3 zwycięstwo Ogiera

Pierwszy odcinek Tour de Corse tylko zaostrzył apetyty kibiców na śledzenie rywalizacji między Sebastienami Ogierem i Loebem. Na swoim terenie obaj chcieli zaznaczyć dominację. I o ile temu pierwszemu udało się to do samego końca, o tyle wielokrotny Mistrz Świata Loeb popełnił błąd na drugim odcinku specjalnym i przestał liczyć się w walce o zwycięstwo. Z trasy na 10 odcinku wypadł Kris Meeke, który do tego momentu zajmował drugie miejsce w generalce.

Toyotę Yaris WRC w Tour de Cors na 8 próbie uszkodził Jari-Matti Latvala i wycofał się z walki o punkty, a na pękniętej feldze odcinek 11 kończył Thierry Neuville. W tym samym miejscu co Belg złapał kapcia Lappi. To nie był też udany występ ani dla Andreasa Mikkelsena (ciągłe problemy z balansem samochodu), Daniego Sordo i pechowca dźwigającego teraz ogromny ciężar na barkach Krisa Meeke. Ten ostatni lądując w rowie na próbie Novella 2 zaprzepaścił szansę na podium. Niestety na 8 odcinku specjalnym z rywalizacji z powodu usterki silnika musiał wycofać się Bryan Bouffier.

Liderem od początku do końca Rajdu Korsyki był Sebastien Ogier z pilotem Julienem Ingrassia. Załoga Forda Fiesty WRC z numerem 1 zapisała na swoje konto 3 wygrane odcinki specjalne powiększając tym samym przewagę w klasyfikacji generalnej kierowców i pilotów. W tym sezonie to już 3 wygrana Francuza. Statystyka Ogiera to 43 zwycięstwo w cyklu WRC i 68 miejsce na podium. Dla Forda to już 90 zwycięstwo w mistrzostwach świata.

Sebastien Ogier: - To był bardzo udany weekend dla nas. W piątek pokazaliśmy siłę i bardzo dobre przygotowanie. Samochód i cała ekipa wykonała progress. Auto jest na pewno szybsze niż w roku ubiegłym.

Ott Tanak: - Nie mogę narzekać. Wiedziałem, że Korsyka będzie najtrudniejszym rajdem dla nas w całym kalendarzu. Musiałem być konsekwentny. To dobry weekend dla nas.

Sebastien Loeb: - Wiem, że mam dobry rytm jazdy. Szybko chciałem zapomnieć o popełnionym błędzie na 2 odcinku specjalnym i dalej cieszyłem się z prowadzenia auta C3 WRC.

Łukasz Pieniążek z Przemkiem Mazurem (Skoda Fabia R5) ukończyli rywalizację w klasyfikacji WRC 2 na piątym miejscu tracąc do zwycięzcy 9 minut i 55 sekund.

Wygrane odcinki specjalne:
 • Sebastien Ogier: 1,2,3,
 • Esapekka Lappi: 4,8,10,12
 • Sebastien Loeb:5,6,9,
 • Ott Tanak:7,11,
Tour de Corse 2018 – klasyfikacja generalna:
 1. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia Ford Fiesta WRC 3:26:52.7
 2. Ott Tanak/M.Jarveoja Toyota Yaris WRC +36,1 sek.
 3. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul Hyundai i20 Coupe WRC +1:07.5
Klasyfikacja generalna kierowców:
 1. Sebastien Ogier 84 pkt.
 2. Thierry Neuville 67 pkt.
 3. Ott Tanak 45 pkt.
Klasyfikacja generalna zespołów:
 1. Hyundai Shell Motorsport 111 pkt.
 2. M-Sport Ford 107 pkt.
 3. Toyota Gazoo Racing 93 pkt.
 4. Citroen Total Abu Dhabi 81 pkt.