Liczna ekipa Porsche w 24h Le Mans

, Sławomir Herman
Liczna ekipa Porsche w 24h Le Mans

Porsche przystępuje do 86. edycji Le Mans 24 h z najliczniejszą fabryczną reprezentacją maszyn GT w historii firmy. W słynnym klasyku, który odbędzie się w dniach 16-17 czerwca na Circuit des 24 Heures we Francji, dwa zespoły GT Porsche wystawią cztery egzemplarze Porsche 911 RSR. Fabryczna ekipa staje do walki w drugiej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych FIA (WEC) jako lider klasyfikacji producentów.

W liczącej 60 aut stawce pojawi się jeszcze sześć około 510-konnych 911 RSR z Weissach, startujących w barwach czterech zespołów prywatnych. 3 czerwca, podczas dnia testowego, Porsche 911 RSR wykręciły najlepsze czasy okrążeń w klasach GTE-Pro oraz GTE Am.

Najtrudniejszy wyścig

24-godzinny wyścig Le Mans, uznawany za najtrudniejszy samochodowy wyścig na Ziemi, ma długą i barwną tradycję. Zainicjowano go 1923 r. jako Grand Prix d’Endurance de 24 Heures, a Porsche po raz pierwszy wystartowało w nim w roku 1951. Kultową pozycję Le Mans podkreśla fakt, że licząca 13 626 metrów pętla stanowi mieszankę toru wyścigowego z drogami publicznymi. Legendarne zakręty (jak Mulsanne i Tertre Rouge) oraz szykany przechodzą tu w długie proste, jak Prosta Mulsanne. To największa motorsportowa impreza na świecie. Swój hołd złożyło jej nawet Hollywood – w postaci filmu „Le Mans” z 1971 r., ze Steve’em McQueenem w roli głównej.

W roli głównej Porsche 911 RSR

Dla Porsche 911 RSR to drugi start we francuskim maratonie. W ubiegłym roku, w swoim debiutanckim sezonie, w 24-godzinnym klasyku wyścigowy wóz z Weissach dotarł do mety tuż za podium – zajął 4. miejsce. Zależnie od ogranicznika jego chłodzony cieczą 4-litrowy bokser generuje moc około 510 KM. Nowo opracowany samochód wyścigowy świętował swoją premierę w 2017 r. podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona. Duży tylny dyfuzor w połączeniu z zamontowanym wysoko tylnym skrzydłem generują wysoką siłę docisku i zapewniają odpowiednią efektywność aerodynamiczną.

Harmonogram 24h Le Mans

Wyścig startuje w sobotę, 16 czerwca, o godzinie 15. W środę, 13 czerwca, od godz. 16 do 20 zespoły będą miały okazję doszlifować zestrojenie 911 RSR w trakcie treningów. Tego samego dnia o godz. 22 rozpocznie się pierwsza 2-godzinna sesja kwalifikacyjna. Na czwartek, 14 czerwca, zaplanowano dwie kolejne sesje kwalifikacyjne: zespoły będą próbowały „wykręcać” najlepsze czasy okrążeń w godz. 19-21 oraz od 22 do północy.

Relacja w TV i internecie

Transmisję z drugiej rundy Długodystansowych Mistrzostw Świata można oglądać na żywo i bez opłat na kanale Eurosport 1. Pojawią się na nim również transmisje z treningów oraz sesji kwalifikacyjnych, a także raporty i analizy prowadzone przez rekordzistę, jeśli chodzi o zwycięstwa w Le Mans – Toma Kristensena, który będzie prezentować i objaśniać wyścigowe akcje przy pomocy wirtualnych narzędzi. Sport1 przedstawi najważniejsze fragmenty maratonu w 60-mintuowym programie emitowanym w poniedziałek, 18 czerwca, o 23:00. Na internetowej stronie kanału – www.sport1.de – będzie można z kolei obejrzeć klipy z wyścigu.