Rajd Finlandii dla latającego Tanaka

, Sławomir Herman
Rajd Finlandii dla latającego Tanaka

Chyba nikt nie miał żadnych wątpliwości, kto będzie rozdawać karty podczas Rajdu Finlandii. W królestwie w którym powstała Toyota Yaris WRC pod okiem Fina Tommiego Makinena i po zwycięstwie w ubiegłym roku na tych samych trasach szalał kierowca z Estonii Ott Tanak. Drugie miejsce wywalczył Mads Ostberg (Citroen C3 WRC), a trzeci był Jari-Matti Latvala (Toyota Yarsi WRC). Dla Fina było to 62 podium w WRC.

Fińskie szutry są jedyne w swoim rodzaju. Kierowcy pędzą po szerokiej, luźnej nawierzchni z ogromnymi prędkościami. Średnia z całego rajdu dla zwycięzcy wyniosła 122,6 km/h. Kłopoty na trasie mieli Mikkelsen. Neuville, Lefebvre, Lappi, Rovanpera, Pieniążek i Suninen. Na kłopotach tego ostatniego skorzystał kolega z M-Sportu Sebastien Ogier, który wskoczył w generalce na 5 miejsce. Pozwoliło to zmniejszyć przewagę punktową do  Neuville'a, który dotarł do mety na 9 miejscu tracąc do zwycięzcy 3 minuty i prawie 52 sekundy.

Bonusowe punkty za Power Stage zdobyli: Tanak, Ostberg, Latvala, Neuville i Breen.

Otta Tanak: - To był dla nas idealny weekend. Trudny pierwszy dzień, ale później udało nam się tylko powiększać przewagę. Zobaczymy jak potoczy się reszta sezonu i walka o tytuł mistrzowski. Musimy tylko razem pracować.

Rajd Finlandii – klasyfikacja generalna
  1. Ott Tanak/Martin Jarveoja Toyota Yaris WRC 2:35:18.1
  2. Mads Ostberg/Torstein Eriksen Citroen C3 WRC +32,7 sek.
  3. Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila Toyota Yaris WRC +35,5 sek.

fot.redbullcontentpool