Rajd Polski Europejski

, Witold Blady
Rajd Polski Europejski

Tegoroczna, 75. edycja Rajdu Polski, po raz kolejny odbędzie się na malowniczych trasach w okolicach Mikołajek. Na starcie rundy Mistrzostw Europy ERC i RSMP stanie łącznie 56 załóg, a z numerem 1 pojadą liderzy klasyfikacji ERC, Aleksiej Łukjaniuk z pilotem Aleksiejem Arnautowem. Rosjanin ma ogromną szansę na zdobycie tytułu mistrzowskiego już w Mikołajkach, gdyż na starcie nie pojawi się jego najgroźniejszy rywal i wicelider klasyfikacji ERC, Bruno Magalhaes, którego pilotuje brat, Hugo Magalhaes.

W podobnej sytuacji, ale w krajowych rozgrywkach, jest Jakub Brzeziński. Rajd Polski jest ostatnią rundą RSMP i tylko pech może odebrać młodemu kierowcy pierwszy w jego karierze tytuł mistrza Polski. Na taki obrót spraw zapewne będzie liczyć Grzegorz Grzyb, który zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji sezonu. Trzeci jest Mikołaj Marczyk, który także ma wciąż szanse na końcowy triumf w tym sezonie.

Załogi będą mieć do pokonania 15 odcinków specjalnych, które łącznie mają niemal 215 km długości. Nowością w tegorocznej edycji Rajdu Polski jest odcinek specjalny o nazwie Mikołajki Max. To ukłon w stronę kibiców – na kilku wyznaczonych strefach będzie można obserwować załogi przez znacznie dłużej niż kilka sekund.

Tym razem zabraknie na liście startowej Krzysztofa Hołowczyca, ale mimo to kibice będą mieli okazję zobaczyć go w akcji na odcinkach specjalnych. Popularny Hołek, zwycięzca trzech Rajdów Polski, zasiądzie za kółkiem samochodu z numerem 0, by przecierać trasę przed zawodnikami. Jak powiedział podczas konferencji prasowej, Michelle Mouton (której, mamy nadzieję, nie trzeba nikomu przedstawiać) pozwoliła mu jechać ostrzej niż pozostałym „zerówkom”, można więc się spodziewać widowiskowych przejazdów. Pilotem Hołowczyca będzie Łukasz Kurzeja. Tych, którzy są rozczarowani brakiem na prawym fotelu Macieja Wisławskiego uspokajamy – legendarny pilot pojedzie w rajdzie z Łukaszem Byśkiniewiczem.