Lewis Hamilton i piąty tytuł mistrzowski

, Sławomir Herman
Lewis Hamilton i piąty tytuł mistrzowski

GP Meksyku nie było porywającym widowiskiem. Już po starcie prowadzenie objął Max Verstappen i nie oddał go do mety. Lewis Hamilton, aby zapewnić sobie piąty tytuł mistrza świata nie mógł dojechać na gorszym miejscu niż 7. Założenie udało się zrealizować i Anglik mógł cieszyć się na mecie ze zdobytego mistrzostwa. Najgroźniejszy rywal, Sebastian Vettel był drugi. Podium uzupełnił Kimi Raikkonen.

Fin powiększył tym samym swoją przewagę nad depczącym mu po piętach Valtterim Bottasem z Mercedesa. Wyścigu w Meksyku nie ukończyli: Fernando Alonso, Sergio Perez, Daniel Ricciardo i Carlos Sainz. Przewaga Verstappena była ogromna. Świadczy o tym trzykrotne zdublowanie Romaina Grosjean z ekipy Haasa, a nawet pytanie Lewisa Hamiltona do inżyniera o to, czy zostanie zdublowany tak jak Bottas, który przecież osiągnął metę na 5 miejscu. Takiej sytuacji dawno Mercedes nie miał.

Średnia prędkość zwycięzcy wyniosła prawie 196 kilometrów na godzinę. Najszybsze okrążenie i nowy rekord toru zapisał na swoje konto Bottas. Fin zaliczył w wyścigu najwięcej, bo aż 3 wizyty w alei serwisowej.

Największym pechowcem wyścigu został Daniel Ricciardo, który zdobył pierwsze pole startowe podczas kwalifikacji i nie ukończył zawodów z powodu awarii jednostki silnikowej na 66 okrążeniu. To ósmy wyścig w tym sezonie, w którym Australijczyk nie dojeżdża do mety.

Lewis Hamilton zdobywając 5 tytuł mistrza świata w F1 zajmuje obecnie 3 miejsce w rankingu kierowców, którzy zdobyli ich najwięcej. Oprócz niego są tam jeszcze Juan Manuel Fangio i Michael Schumacher – posiadacz 7 tytułów.

GP Meksyku – klasyfikacja generalna
  1. Max Verstappen /RBR/ 1:38:28.851
  2. Sebastian Vettel /Ferrari/ +17,316 sek.
  3. Kimi Raikkonen /Ferrari/ +49,914 sek.
Klasyfikacja generalna kierowców
  1. Lewis Hamilton 358 pkt.
  2. Sebastian Vettel 294 pkt.
  3. Kimi Raikkonen 236 pkt.
Klasyfikacja generalna zespołów
  1. Mercedes 585 pkt.
  2. Ferrari 530 pkt.
  3. RBR Tag Heuer 362 pkt.

fot.ferrari/mercedes/redbullcontenpool