Marcus Gronholm w Rajdzie Szwecji

, Sławomir Herman
Marcus Gronholm w Rajdzie Szwecji

Na rajdowe trasy podczas rywalizacji w Szwecji powróci Marcus Gronholm z pilotem Timo Rautiainenem. 51 letni Fin wsiądzie do Toyoty Yaris WRC i będzie czwartą Toyotą wystawioną przez zespół TGR. Ostatni, pełny rajdowy sezon Gronholm zaliczył w 2007 roku, a Rajd Szwecji w 2010 roku był ostatnią rundą WRC w której wystartował. To urodzinowy prezent dla Fina.

Rajd Szwecji był pierwszą rundą WRC w jakiej Fin wystartował i wygrał. Gronholm miał wystartować już w ubiegłym roku, ale Toyota nie dysponowała czwartym samochodem. W tym roku się udało. Jednak Marcus do tej imprezy będzie zgłoszony jako prywatna załoga. Toyota Yaris WRC nie jest obca dla Fina. W 2017 roku podczas Rajdu Finlandii woził zwycięzców konkursu podczas pokazowych przejazdów ulicznej próby.

Marcus Gronholm: -Jak na kierowcę rajdowego jestem już trochę podostrzały, więc będę jechał stosowanie do wieku. Jednak ze względu na pozycję startową będą mógł o coś powalczyć.

Ciekawie zapowiada się zestawienie Gronholma z Sebastienem Loebem, który w tym sezonie wraca do rywalizacji na trasach WRC w ekipie Hyundaia. Loeb wygrał Rajd Szwecji jako pierwszy kierowca spoza Skandynawii, ale z osiągnięciami Grönholma w Szwecji mierzyć się nie może.  Fin jest drugi na liście pod względem wygranych w Rajdzie Szwecji. Triumfował tu pięciokrotnie na 15 startów, więcej zwycięstw ma tylko Szwed Stig Blomqvist (siedem). Grönholm wystartował w 152 rajdach WRC, wygrał 30 z nich. Na początku kariery przez dziewięć lat jeździł w mistrzostwach świata rajdowymi Toyotami Celicami i Corollami.

Sezon WRC rozpocznie się od Rajdu Monte Carlo (24-27 stycznia). W barwach Toyota Gazoo Racing w 2019 roku będą jeździć Jari-Matti Latvala, Ott Tänak i Kris Meeke.