Otwarcie Rajdu Monte Carlo dla Tanaka

, Sławomir Herman
Otwarcie Rajdu Monte Carlo dla Tanaka

Pierwsze kilometry w nowym sezonie WRC zostały zaliczone. Zadziwiająco dobrze poradzili sobie Ogier, Loeb i Meeke. Dla tych kierowców to ogromne wyzwania. Nowe samochody i przerwa w startach w przypadku Meeke’a nie ułatwiały zadania. Bardzo dobrze poradził sobie Ott Tanak, ale w M-Sporcie nie mają dobrych min. Teemu Suninen wypadł z trasy na pierwszym odcinku specjalnym.

OS1 La Breole-Selonnet (20,76 km)
  1. O.Tanak/M.Jarevoja (Toyota Yaris WRC) 13:02.1
  2. K.Meeke/S.Marshall (Toyota Yris WRC) +5 sek.
  3. S.Ogier/J.Ingrassia (Citroen C3 WRC) +10,6 sek.

Tanak uzyskuje niesamowity czas. Jest o 10 sekund szybszy od Ogiera, ale Neuvillowi dokłada aż 26,8 sekundy. Neuville: - Spodziewałem się, że nawierzchnia będzie bardziej śliska. Spróbujemy to odrobić na następnym odcinku. Suninen w połowie odcinka wypada z trasy, a Mikkelsen kilometr przed metą myślał, że jest już po mecie lotnej. Zwolnił i stracił dużo czasu. Poza trasą Kalle Rovanpera, ale jemu udaje się wrócić do rywalizacji. Loeb: - W notatkach miałem dużo nieopisanych zakrętów - . Leżał też śnieg.

Po OS1: 1.O.Tanak/M.Jarevoja (Toyota Yaris WRC) 13:02.1; 2.K.Meeke/S.Marshall (Toyota Yris WRC) +5 sek.;3.S.Ogier/J.Ingrassia (Citroen C3 WRC) +10,6 sek.

OS2 Avancon-Notre Dame Du Laus
  1. T.Neuville/N.Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 13:18.5
  2. Ogier/J.Ingrassia (Citroen C3 WRC) +11 sek.
  3. O.Tanak/M.Jarevoja (Toyota Yaris WRC) +12,5 sek.

Drugi odcinek wywrócił do góry nogami klasyfikację. Najwięcej stracił Loeb (zły dobór opon kolcowanych), Meeke (jazda na kapciu) i Mikkelsen. Zyskał Neuville, który był najszybszy na 20 kilometrowej trasie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej dla Ogiera. Tanak ciągle na prowadzeniu, ale na odcinku zanotował trzeci czas tracąc do Neuville’a 12 sekund.

Po OS2: 1.O.Tanak/M.Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 26:33.0; 2.S.Ogier/J.Ingrassia (Citroen C3 WRC) +9,1 sek.; 3.T.Neuville/N.Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +14,3 sek.

Drugiego dnia kierowcy mają do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 126 kilometrów. Pierwsza załoga powinna pojawić się na trasie o 9:11.