Formuła 1 2019 - zespoły i kierowcy

, Sławomir Herman
Formuła 1 2019 - zespoły i kierowcy

Przerwa zimowa już za nami. Wszystkie zespoły i kierowcy są gotowi do startu sezonu Formuły 1 w Melbourne podczas GP Australii. 10 zespołów i 20 kierowców w stawce będzie tworzyć ten najszybszy spektakl na świecie. Przedstawiamy osiągnięcia zespołów, ich dowódców, inżynierów i kierowców. To właśnie ten zestaw zobaczymy w sezonie 2019 na torach całego świata.

Kierowcy: Kimi Raikkonen (7), Antonio Giovinazzi (99)

Alfa Romeo – nowa nazwa i całkowicie nowi kierowcy. Bolidem z numerem 7 będzie jeździć Kimi Raikkonen, a z numerem 99 zobaczymy Antonio Giovinazziego. Siedziba zespołu mieści się w Szwajcarii w Hinwil. Szefem ekipy jest Frederic Vasseur, a głównym inżynierem Simone Resta. Po raz pierwszy w stawce F1 zespół pojawił się w 1993 roku. Nie zdobył do tego momentu żadnego tytułu, zwyciężył w jednym wyścigu, ma na koncie jedno pole position i 5 razy zanotował najszybsze okrążenie w wyścigu. Na podium kierowcy reprezentujący w poszczególnych latach zespół stawali 27 razy. Bolid napędzany jest jednostką Ferrari.

Kierowcy: Sebastian Vettel (5), Charles Leclerc (16)

Ferrari – Maranello jest siedzibą zespołu, który w tym roku będzie reprezentowany przez Sebastiana Vettela (5) i nowy nabytek Charlesa Leclerca (16). Dowództwo czerwonego okrętu przejął Mattia Binotto. Pierwszy start Ferrari w F1 datowany jest na rok 1950. Od tamtej chwili ekipa zdobyła 16 tytułów mistrzowskich. 236 razy kierowcy reprezentujący barwy Ferrari stawali na najwyższym podium, 215 razy zdobyli pole position, a 247 razy osiągnęli najlepszy czas okrążenia w wyścigu. Na podium stawali 763 razy.

Kierowcy: Romain Grosjean (8), Kevin Magnussen (20)

Haas – baza zespołu mieści się w Kannapolis w Stanach Zjednoczonych. Szefem ekipy jest Guenther Steiner, a szefem technicznym Rob Tylor. Tegoroczne nadwozie ma oznaczenie VF-19 i napędzane jest silnikiem Ferrari. W tym roku bolidy poprowadzą Romain Grosjean (8) i Kevin Magnussen (20). Oficjalnie pierwszy raz zespół pojawił się w stawce F1 w 2016 roku. Od tamtej pory zanotował jedno najszybsze okrążenie w wyścigu i najwyższe miejsce jakie zajął to 4.

Kierowcy: Carlos Sainz jr (55), Lando Norris (4)

McLaren – bazą zespołu jest Wielka Brytania w miejscowości Woking. Bolid o oznaczeniu MCL34 poprowadzą w sezonie 2019 nowi kierowcy Carlos Sainz jr. (55) i Lando Norris (4). Szefem zespołu jest Zak Brown, a za pion techniczny odpowiada Gil de Ferran. Jednostka napędowa pochodzi od firmy Renault i będzie to dla niej debiut w zespole. Pierwszy start ekipy datowany jest na 1966 rok. McLaren ma na koncie 8 tytułów mistrzowskich, 155 pole position, taką samą ilość najszybszych okrążeń w wyścigu oraz 182 zwycięstwa.

Kierowcy: Lewis Hamilton (44), Valtteri Bottas (77)

Mercedes – zespół, który od kilku lat dominuje w całej stawce ma siedzibę w Anglii, w miejscowości Brackley. Jej szefem jest Toto Wolff. Głównym inżynierem odpowiedzialnym za bolid o oznaczeniu W10 jest James Allison.  Bolid z numerem 44 poprowadzi Lewis Hamilton, a srebrna strzała z numerem 77 znalazła się w rękach Valtteriego Bottasa. 1970 rok – to data pierwszego startu w F1. Mercedes zdobył 5 tytułów mistrzowskich, na najwyższym stopniu podium kierowcy stawali 78 razy, 93 razy zdobywali pole position i 57 razy odnotowywali najszybsze okrążenie w wyścigu. 162 – to liczba wszystkich miejsc na podium.

Kierowcy: Sergio Perez (11), Lance Stroll (18)

Racing Point – nowa nazwa zespołu, ale barwy te same. Wielka Brytania to kraj, w którym ekipa ma swoją siedzibę. Zlokalizowana jest w Silverstone. Szefem jest Otmar Szafnauer, a inżynierem odpowiedzialnym za pion techniczny Andrew Green. Bolidy ekipy napędza silnik Mercedesa. Poprowadzą je w tym roku nowy nabytek Lance Stroll (18) i Sergio Perez (11). Najwyższe zdobyte miejsce w wyścigu to 5 (raz). Kierowcy zespołu nie odnotowali dotychczas żadnego najszybszego kółka w wyścigu ani pole position. W stawce od 2018 roku.

Kierowcy: Max Verstappen (33), Pierre Gasly (10)

Red Bull – Milton Keynes w Wielkiej Brytanii to siedziba zespołu, którym dowodzi Christian Horner. Szefem technicznym jest Pierre Wache. Stawkę kierowców tworzą Max Verstatppen (33) i Pierre Gasly (10). Bolid RB15 napędzany jest od tego roku po raz pierwszy silnikami Hondy. Wcześniej montowane były silniki Renault. Ekipa startuje od 1997 roku. Zdobyła w tym czasie 4 tytuły mistrza świata, 59 razy jej kierowcy stali na najwyższym stopniu podium, 60 razy zdobywali pole position i 60 razy notowali najszybsze kółko w wyścigu. Wszystkie podia zamknęły się na razie liczbą 161.

Kierowcy: Daniel Ricciardo (3), Nico Hulkenberg (27)

Renault – szefem zespołu jest Cyril Abiteboul. Wielka Brytania i miasto Enstone są główną siedzibą francuskiej ekipy. Za powstanie bolidu o oznaczeniu R.S.19 odpowiedzialny jest Nick Chester. Renault obecne jest w Formule 1 od 1986 roku. Ma na koncie 2 tytuły mistrzowskie. Kierowcy tej ekipy 20 razy zajmowali pierwsze miejsce, 20 razy zdobywali pole position i 13 razy odnotowywali najszybsze kółko w wyścigu. Wszystkie zdobyte podia wyścigowe zamykają się liczbą 59. Do zespołu dołączył w tym roku Daniel Ricciardo (3). Drugi kierowca pozostał bez zmian i jest nim Nico Hulkenberg (27).

Kierowcy: Danił Kwiat (26), Alexander Albon (23)

Toro Rosso – siedzibą zespołu jest miasto Faenza we Włoszech. Szefem zespołu pozostał Franz Tost. Bolidy napędzane są silnikami Hondy. Za kierownicą zobaczymy w tym sezonie wracającego na tory F1 Daniego Kwiata (26) i debiutanta Alexandra Albona (23). Ekipa startuje w F1 od 1985 roku. Na koncie jak na razie jest jedno pierwsze miejsce, jedno pole position i odnotowane jedno najszybsze kółko w wyścigu.

Kierowcy: Robert Kubica (88), George Russell (63)

Williams – ekipa mieści się w Grove w Wielkiej Brytanii. Oficjalnie szefem zespołu nadal jest Frank Williams, ale u steru stoi jego córka Claire. Za pion inżynierski ciągle oficjalnie odpowiada Paddy Lowe – choć przed startem sezonu udał się na urlopo z „powodow osobistych”. Bolid FW42 poprowadzi w tym roku zupełnie nowy skład kierowców. Są to Robert Kubica (88) wracający po wypadku do F1 oraz debiutant George Russell (63). Auto napędzane jest silnikami Mercedesa. Williams obecny jest w F1 od 1978 roku. W tym czasie zdobył 114 pierwszych miejsc, 129 pole position i 133 najszybsze okrążenia w wyścigu.  Zespół z Grove ma na koncie 9 tytułów mistrzowskich. Wszystkie dotychczas zdobyte podia zamykają się liczbą 311.

fot.alfa romeo/ferrari/haas/mclaren/mercedes/racing point/redbullcontentpool/renault/williams