Kwalifikacje w Azerbejdżanie dla Bottasa i Mercedesa

, Sławomir Herman
Kwalifikacje w Azerbejdżanie dla Bottasa i Mercedesa

O ile do przewidzenia było odpadnięcie w Q1 kierowców Williamsa, o tyle tak słaba postawa Nico Hulkenberga z Renault na pewno już nie. Niestety czasów nie mogli poprawić Romain Grosjean i Lance Stroll. Wszystko przez wypadek do jakiego doszło z udziałem Roberta Kubicy. Start Polaka w wyścigu najprawdopodobniej dojdzie do skutku.  Williamsowi uda się odbudować samochód Kubicy. Najszybszy w kwalifikacjach był kierowca Mercedesa Valtteri Bottas, choć to nie on błyszczał do Q2.

W Q1 odpadli: George Russell, Robert Kubica - wypadek w sekcji krętej...dotknięcie lewym kołem zakrętu, uszkodzenie zawieszenia i wjazd w bandę. Do tego momentu w pierwszej sekcji Polak był szybszy od partnera z zespołu o 0,3 sekundy. Robert Kubica: - Traciłem lewym przodem i wyrzuciło mnie na ścianę. Najgorsze możliwe miejsce. Zapłaciłem wysoką cenę za mały błąd, ale tak już jest na tym torze. To było bardzo wąskie miejsce. Ze mną wszystko OK. To nie było mocne uderzenie. Nie wiedziałem, że Charles miał wypadek w tym samym miejscu.

Odpadają jeszcze Stroll, Grosjean i Hulkenberg. Do czasu wznowienia kolejnej części kwalifikacji trzeba było naprawić uszkodzoną barierę. W pierwszej części rywalizacji problemy z uzyskaniem dobrego czasu miał Lance Stroll, który dotknął prawym, tylnym kołem bariery. Na szczęście nic poważnego w bolidzie się nie stało. Niespodzianką w Q1 był najlepszy czas osiągnięty przez kierowcę Red Bulla Pierre Gasly'ego.

W Q2 odpada faworyt do zwycięstwa Charles Leclerc (Ferrari). Wszystko odbywa się w identycznych okolicznościach jak u Roberta Kubicy. Banda ochronna została zdemolowana przez czerwony bolid z numerem 16 w tym samym miejscu. - Ale jestem głupi – powiedział tuż po zdarzeniu Monakijczyk. Sesja została przerwana. W tej partii najszybszy był kierowca Red Bulla Max Verstappen. Do Q3 nie wchodzą: Sainz, Gasly, Magnussen, Albon i Ricciardo.

Niespodziewanie w Q3 najszybszym kierowcą został Valtteri Bottas, który załapał się w strugę powietrza jadącego przed nim bolidu. Takiego szczęścia nie miał Sebastian Vettel. Bolid z numerem 5 uzyskał trzeci czas. Pierwszą linię uzupełnił Lewis Hamilton.

GP Azerbejdżanu – kwalifikacje
  1. Valtteri Bottas (Mercedes) 1:40.495
  2. Lewis Hamilton (Mercedes) 1:40.554
  3. Sebastian Vettel (Ferrari) 1:40.797