Thierry Neuville zwycięża w Rajdzie Argentyny

, Sławomir Herman
Thierry Neuville zwycięża w Rajdzie Argentyny

To był bardzo trudny rajd, czasami nawet przeprawowy. Na szczęście ostatniego dnia rywalizacji dopisała pogoda i kierowcy w pełni mogli skorzystać z możliwości samochodów. Nadal jednak musieli uważać na kamienie, które pogrzebały szanse Krisa Meeke na podium 6 kilometrów przed zakończeniem rajdu. Na szczęście kierowca Toyoty dojechał do mety i zajął 4 pozycję – najlepszą wśród kierowców TGR. Po raz drugi w sezonie zwyciężył Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC). Świetny powrót na odcinki zaliczył Andreas Mikkelsen zdobywając drugie miejsce.

Podium uzupełnili rzutem na taśmę Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Citroen C3 WRC). Francuska załoga zrobiła to na Power Stage. Ogier był szybszy od Latvali o 0,1 sekundy, a Kris Meeke przegrał 3 miejsce na podium z Ogierem o 1,4 sekundy. – Drugie miejsce w tym rajdzie jest dla mnie jak wygrana – mówił na mecie Andreas Mikkelsen dla którego jest to pierwsze podium od ubiegłorocznego Rajdu Szwecji i powrót za kierownicę Hyundaia i20 Coupe WRC.

Najwięksi pechowcy to Esapekka Lappi – dachowanie na 8 odcinku specjalnym, wcześniej Fin miał już problemy ze złapanym kapciem. Na 10 odcinku specjalnym do tego grona dołączył Elfyn Evans, który bardzo mocno uderzył w ogromny kamień leżący na poboczu, uszkodził zawieszenie i zakończył swój występ. Z powodów technicznych na odcinku 14 utknął Ott Tanak i jego Yaris WRC.

Przyznano też kary dla trzech załóg za niezgodne z książką drogową pokonywanie trasy. Wymieniona trójka (Meeke/Marshall, Tanak/Jarveoja i Ostberg/Eriksen) została ukarana 10 sekundową karą. Najboleśniej odczuł to Kris Meeke, który spadł w tym momencie na 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wygrane odcinki specjalne:
 • Ott Tanak: 1,6,7,10,11,
 • Kris Meeke: 2,16,
 • Thierry Neuville: 4,8,9,17,
 • Andreas Mikkelsen: 5,12,15,
 • Sebastien Ogier: 13,14,18
Rajd Argentyny – klasyfikacja generalna
 1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3:20:54.6
 2. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +48,6 sek.
 3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroen C3 WRC) +1:04.8
Klasyfikacja generalna kierowców
 1. Thierry Neuville 110 pkt.
 2. Sebastien Ogier 100 pkt.
 3. Ott Tanak 82 pkt.
Klasyfikacja generalna zespołów
 1. Hyundai Shell Mobis 157 pkt.
 2. Toyota Gazoo Racing 120 pkt.
 3. Citroen Total 117 pkt.