Bottas szybszy od Hamiltona przed GP Hiszpanii

, Sławomir Herman
Bottas szybszy od Hamiltona przed GP Hiszpanii

Tor na przedmieściach Barcelony, trzy rodzaje opon przygotowane na ten weekend, temperatura powietrza 20 stopni i 29 stopni toru, oraz 20 kierowców walczących o uzyskanie najlepszego czasu jednego okrążenia, który zapewni start do GP Hiszpanii z pierwszej pozycji. Emocje na najwyższym poziomie i zaskakujące wyniki ostatniej części kwalifikacji. Bottas ponwnie szybszy od Hamiltona.

Q1

Pierwszy na tor wyjechał Robert Kubica. Na kołach miękka mieszanka. Nie możemy jednak liczyć na jakiś przebłysk formy bolidu FW42. Stroll w pierwszym sektorze był szybszy od Polaka prawie 0,9 sekundy, po drugim był o dwie sekundy przed Kubicą, a na mecie miał lepszy czas o 2,7 sekundy. Hulkenberg już w początkowej sesji wjechał w bandę i uszkodził przednie skrzydło. George Russell – kierowca Williamsa, przekonuje się w ten weekend jak trudne auto w prowadzeniu miał Kubica. Pod koniec 3 sesji treningowej uderzył tyłem w bandę, a podczas wyjazdowego kółka w tej sesji obracał się na torze. Kubica zmniejszył te różnicę w kolejnym przejeździe 0,3 sekundy. Odpadają na pewno Kubica i Russell, Giovinazzi, Hulkenberg oraz Stroll.

Q2

Pierwsze na torze bolidy Ferrari i Mercedesa wyjechały na miękkiej mieszance. Lewis Hamilton bije rekord toru ustanawiając czas na poziomie 1:16.038. O przetrwanie walczą Raikkonen, Kwiat, Perez i Ricciardo. Czas Hamiltona przebił Bottas. Z kolegą z zespołu przegrywa Sainz, którego nie zobaczymy w Q3. Do ostatniej części kwalifikacji nie wchodzą Perez, Raikkonen, Sainz, Albon i Norris. Zaskoczeniem na 10, ostatnim miejscu jest awans Ricciardo w Renault.

Q3

Czy Hamilton dopisze 85 pole position w karierze? A może Bottas będzie szybszy? Czy Ferrari się przebudzi? Jak wysoko zakwalifikuje się Verstappen z Red Bulla? Mnóstwo pytań, a do końca uzyskania odpowiedzi już tylko 12 minut. W bolidzie Leclerca sprawdzana była podłoga po szerokim wyjeździe poza tor w poprzedniej części kwalifikacji. Monakijczyk zaliczył tylko jedno pomiarowe kółko. Bottas osiąga najlepszy czas okrążenia 1:15.406. O dużej ilości żwiru na torze (3 sektor) poinformował Verstappen. Pierwsza trójka to: Bottas, Hamilton i Vettel. Zaskoczeniem jest lepszy czas Verstappena (Red Bull) od Charlesa Leclerca (Ferrari).