Hyundaie Loeba i Sordo z problemami w Portugalii

, Sławomir Herman
Hyundaie Loeba i Sordo z problemami w Portugalii

Dramatycznie rozpoczął się Rajd Portugalii – 7 runda mistrzostw świata WRC. Pierwszymi pechowcami zostali: Sebastien Loeb, Dani Sordo i Esapekka Lappi. Kierowcy zespołu Hyundai Shell Mobis na trzecim odcinku specjalnym ten sam problem techniczny. Usterka dotyczyła układu paliwowego. Tymczasem Lappi złapał kapcia i stracił do zwycięzcy odcinka ponad minutę i 4 sekundy. Po odcinkach frunie Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) i to on jest liderem rajdu po pierwszych 3 próbach.

OS1 Lousa 1 (12,35 km)

Świetne otwarcie Daniego Sordo, który miał najlepszy czas odcinka. Wynikało to z pozycji startowej. Hiszpan zamykał stawkę aut WRC, trasa była „odkurzona”. Większość kierowców narzekała na unoszący się kurz. Pierwsza trójka to: Sordo, Tanak i Suninen.

OS2 Gois 1 (18,78 km)

Tanak frunie na odcinku – druga pozycja startowa i przewaga nad Ogierem na drugim międzyczasie 5,2 sekundy to coś niewiarygodnego. Utrzymana do mety odcinka. To tak jak przejazd Kubicy w Monte Carlo. Oglądając Tanaka miało się wrażenie, że jedzie jak po szynach. Hyundai i20 Coupe Neuville’a był bardzo niestabilny. Na mecie Belg melduje o zgaszeniu silnika i ponownym restarcie. Tymczasem Meeke jedzie bez interkomu. Pilot dyktuje palcami. Anglik nie przebierał na mecie odcinka w słowach. Były niecenzuralne. Ogier nie udziela wywiadu na mecie. Tak samo robi Evans. Latvala ma taki sam międzyczas (drugi pomiar) jak Tanak. Na mecie jest jednak wolniejszy o sekundę.

Klasyfikacja po OS2:
  1. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe) 21:30.3
  2. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) +0,5 sek.
  3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +2,1 sek.

OS3 Arganil 1 (14,44 km)

Problemy Loeba z samochodem. Francuz zatrzymuje Hyundaia z numerem 19 i łączy się z mechanikami w strefie serwisowej. Neuville i Meeke tym razem bez problemów. Loeb stara się dojechać do mety w trybie serwisowym. Lappi, Latvala, Suninen i Sordo musieli mijać Loeba na trasie.  Lappi łapie kapcia (lewy przód). Traci minutę i 4 sekundy do zwycięzcy odcinka.

Dani Sordo i Sebastien Loeb mieli ten sam problem. To kwestia dotycząca układu paliwowego. Wiemy dokładnie jaki to problem, ale w tej chwili nie mogę Wam tego zakomunikować. Nie mamy komunikatu czy to samo może spotkać Thierry Neuville’a. Zobaczymy co uda się zrobić w strefie serwisowej.

Andrea Adamo – szef Hyundai Shell Mobis WRT

Tuż po starcie awarię miał drugi kierowca Hyundaia dani Sordo. Wyglądało to na identyczne techniczne problemy z mocą silnika - takie same jak u Loeba. Wtgląda na to, że portugalski kurz i temperatura nie służą Hyundaiowi.

Klasyfikacja po OS3:
  1. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 30:30.8
  2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +6,9 sek.
  3. Kris Meeke/Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) +14,0 sek.

Odcinki specjalne – wygrane:

  • Ott Tanak:2,3,
  • Dani Sordo: 1,