Rajd Portugalii - na prowadzeniu Tanak

, Sławomir Herman
Rajd Portugalii - na prowadzeniu Tanak

Druga połowa dnia była frustrująca dla ekipy M-Sportu. Najpierw problemy miał Elfyn Evans, a później Teemu Suninen. Ten pierwszy musiał usunąć awarię elektryki, a drugi w Fieście z numerem 3 stracił całkowicie hamulce. Pech nie opuścił też Daniego Sordo, który złapał kapcia. Jego kolega z zespołu Sebastien Loeb na przedostatniej próbie stracił - szczęśliwie na krótką chwilę, moc w silniku. Na prowadzeniu po pierwszym dniu jest załoga Toyoty Yaris WRC Ott Tanak i Martin Jarveoja.

OS4 Lousa 2 (12,35 km)

Odcinek wyglądał jak po burzy kamiennej. Wszędzie leżało mnóstwo ostrych kamieni, które bardzo szybko mogły stać się bronią masowego rażenia dla opon. Po drugim splicie prowadził Latvala. Na mecie odcinka wyglądał tak, jakby przebiegł maraton. Świetna jazda Suninena (M-Sport Ford), który uzyskał taki sam czas jak Latvala. Tymczasem w ekipie Citroena coraz większe nerwówka. Lappi z lepszym czasem od Ogiera.

Klasyfikacja po OS4:
 1. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 39:34.8
 2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +5,4 sek.
 3. Kris Meeke/Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) +14,3 sek.
OS5 Gois 2 (18,78 km)

Po trzech kilometrach Tanak był już szybszy od Ogiera prawie o sekundę. Jakość nawierzchni dużo lepsza niż na poprzedniej próbie w tej pętli. W ostatecznym rozrachunku kierowca Yarisa WRC był wolniejszy od Francuza. Dramat Evansa. Po 6 kilometrach musiał zatrzymać Forda Fiestę. Po usunięciu usterki załoga ruszyła dalej. Pecha miał Lappi, który musiał jechać w unoszącym się kurzu za Evansem. Hyundaie Loeba i Neuville’a z takim samym czasem. Latvala dopiero z 5 czasem odcinka. – Oszczędzałem opony na ostatni odcinek – opowiadał kierowca Toyoty. Najszybszy na prawie 19 kilometrowej próbie jest Suninen. Zamykający stawkę WRC Sordo złapał kapcia.

Klasyfikacja po OS5:
 1. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 51:50.3
 2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +8,8 sek.
 3. Kris Meeke/Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) +13,2 sek.
OS6 Arganil 2 (14,44 km)

Strasznie duża strata Loeba – ponad 12 sekund. – Na bardzo szybkiej sekcji mieliśmy problem z silnikiem – opowiadał na mecie Francuz. Latvala był najwolniejszym kierowcą wśród aut WRC na drugim międzyczasie. Przyznał się, że zgasił silnik i stąd ta strata. Największym pechowcem odcinka został jednak Suninen. W Fordzie Fiesta z numerem 3 skończyły się hamulce. Próba dla Neuville’a.

Klasyfikacja po OS6:
 1. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 1:00:50.1
 2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +15,2 sek.
 3. Kris Meeke/Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) +21,7 sek.
OS7 Lousada (3,36 km)

Krótka próba na zakończenie dnia nie przyniosła zmiany w klasyfikacji generalnej rajdu. Odcinek do swojego konta dopisał Neuville. Belg i Ogier ciągle mają szanse na wjechanie na podium. W sobotę kierowcy mają do pokonania 6 odcinków specjalnych. Czeka ich wyczerpująca jazda. Najdłuższa próba Amarante, pokonywana dwukrotnie ma długość prawie 38 kilometrów i to ona może zadecydować o końcowych losach rajdu. Start do pierwszego odcinka o 9:38.

Klasyfikacja po OS7:
 1. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 1:03:26.7
 2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +17,3 sek.
 3. Kris Meeke/Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) +22,8 sek.
Odcinki specjalne – wygrane:
 • Dani Sordo: 1,4,
 • Ott Tanak:2,3,
 • Thierry Neuville: 6,7,
 • Teemu Suninen: 5,