Hiszpania dla Neuville'a, tytuł mistrza świata dla Tanaka

, Sławomir Herman
Hiszpania dla Neuville'a, tytuł mistrza świata dla Tanaka

Rajd Hiszpanii był przedostatnią rundą w tegorocznym kalendarzu WRC. Na szutrowo-asfaltowej nawierzchni tytuł mistrza świata mógł zapewnić sobie Ott Tanak z zespołu TGR, ale pierwszy dzień mocno pokrzyżował mu plany. Przypomniał o sobie Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC), a Sebastien Ogier miał problemy z samochodem co całkowicie wykluczyło go z próby utrzymania jakiejkolwiek nadziei na obronę tytułu.

Poranek powiał nutką optymizmu, ale 15 odcinek i problemy z samochodem (tylne zwieszenie) całkowicie rozwiały nadzieję Sebastiena Ogiera na jakąkolwiek jeszcze szansę obrony tytułu mistrza świata. Tymczasem Tanak poczuł krew. Wcześniej musiał się jeszcze uporać z dwoma Hyundaiami, które miały jeden cel – nie pozwolić Estończykowi na zwycięstwo. Z jednym mu się udało.

Trudno pwiedzieć co czuję. Była duża presja przed tym weekendem. To był mój cel. Dziękuję mojemu zespołowi

Ott Tanak Toyota Gazoo Racing

Szokującą wiarę w zapewnienie tytułu mistrza świata przez Tanaka po rywalizacji w Hiszpanii mieli organizatorzy WRC. Przygotowali na jego cześć specjalny baner i się nie pomylili. W 2020 roku z jedynką na samochodzie będzie jeździć Estończyk. Swój tytuł kierowca Toyoty przypieczętował na Power Stage la Mussara 2 o długości prawie 21 kilometrów. Łez szczęścia nie było końca. Pierwszą osobą, która pogratulowała zdobycia tytułu mistrza świata była żona Tanaka.

Polacy mogą cieszyć się z trzeciego miejsca Kajetana Kajetanowicza i Maćka Szczepaniaka w klasyfikacji WRC 2. Nasza załoga w Hiszpanii startowała Volkswagenem Polo GTI R5. Najwyższe miejsce jakie zajęła na odcinku specjalnym to 4. Drugi miejsce na podium straciła na przedostatniej próbie.

Rajd Hiszpanii – klasyfikacja generalna
 1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3:07:39.6
 2. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) +17,2 sek.
 3. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +17,6 sek.
Klasyfikacja generalna kierowców
 1. Ott Tanak (Toyota Gazoo Racing) 263 pkt.
 2. Thierry Neuville (Hyundai Shell Motorsport) 227 pkt.
 3. Sebastien Ogier (Citroen Total) 217 pkt.
Wygrane odcinki specjalne:
 • Ott Tanak: 9,10,11,12,17
 • Thierry Neuville: 2,7,8,13,14,
 • Sebastien Loeb: 3,5,6
 • Dani Sordo: 4,15,16
 • Sebastien Ogier:1