Przebicie opony - jak tego uniknąć?

, Sławomir Herman
Przebicie opony - jak tego uniknąć?

Przebicie opony to powód do rozpaczy czy moment w którym użytkownik samochodu powinien wykazać się umiejętnościami pozwalającymi na dotarcie do najbliższego serwisu wulkanizacyjnego? A może lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie i zapobieganie takim sytuacjom? Jedno jest pewne, że złapanie gumy do przyjemnych momentów w życiu kierowcy nie należy.

Chociaż przebicia opony nie da się zupełnie uniknąć to jednak można znacznie ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Oprócz ostrożnej jazdy bardzo ważna jest dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia opon. Nowsze modele samochodów wyposażone są zwykle w system TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), który monitoruje ciśnienie w ogumieniu oraz informuje kierowcę o jego spadku. Jeśli natomiast twoje auto nie posiada systemu TPMS pamiętaj, aby sprawdzać poziom ciśnienia w oponach najlepiej raz na trzy tygodnie.

Dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponie znacznie przedłuża czas życia ogumienia. Wielu producentów samochodów ma własne zalecenia co do optymalnego ciśnienia tak, aby zapewnić dobre prowadzenie i odpowiedni komfort jazdy. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Nokian Tyres większość kierowców nie sprawdza regularnie stanu ogumienia. W Niemczech zaledwie 36% kierowców co miesiąc kontroluje poziom ciśnienia w oponach. Podobnie sytuacja wygląda w wielu innych krajach europejskich włączając Polskę, Francję, Czechy i Włochy. Kierowcy z Bułgarii i Rumunii są znacznie bardziej sumienni pod tym względem. Badanie wykazało również, że co najmniej 1/4 europejskich kierowców sprawdza ciśnienie w oponach przed wyruszeniem w dłuższą podróż.

Kolejnym kluczowym elementem jest zachowanie bezpiecznej odległości od pozostałych pojazdów poruszających się po drodze, co chociażby w sytuacji przebicia opony może uratować życie kierowcy i pasażerów. Dlatego też zachowanie odpowiedniej odległości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Niestety większość kierowców nie przywiązuje do tego należytej uwagi. Wyniki badania* pokazują, że średnio połowa kierowców w Europie pamięta o zachowaniu bezpiecznej odległości w czasie jazdy. Najgorzej pod tym względem wypadają kierowcy z Czech (37%), natomiast najlepiej z Bułgarii, Włoch i Polski. Niezależnie od okoliczności pamiętaj, że jeśli znajdziesz się sytuacji, z którą nie jesteś sobie w stanie poradzić lub gdy wymiana przebitej opony mogłaby narazić Cię na niebezpieczeństwo zawsze możesz zadzwonić po pomoc drogową.

Kiedy dochodzi do przebicia opony?

Do uszkodzenia opony może dojść o każdej porze roku, jednak najczęściej zdarza się to w sezonie letnim, okresie wzmożonych podróży oraz robót drogowych. Wiosną i jesienią, natomiast pod wpływem działania mrozu może dojść do uszkodzenia nawierzchni jezdni. Złe warunki drogowe przyczyniają się do wzrostu ryzyka przebicia opony.

Dlaczego opona ulega uszkodzeniu?

Przebicie jest najczęściej występującym rodzajem uszkodzenia opony. Zarówno w przypadku zużytego jak i zupełnie nowego ogumienia występuje ryzyko przedziurawienia opony w wyniku najechania na ostry przedmiot, który może utknąć w oponie, a nawet przebić się przez jej zewnętrzną warstwę. Niskie ciśnienie może łatwo oprowadzić do uszkodzenia ściany bocznej opony w przypadku uderzenia w przeszkodę.

Jak tego uniknąć?

Dbaj o utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Jeśli auto jest obciążone bardziej niż zwykle ciśnienie w oponach należy zwiększyć. Ponadto, staraj się jeździć ostrożnie szczególnie przy trudnych warunkach drogowych lub na obszarach, gdzie prowadzone są roboty drogowe.

Co zrobić?

Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad pojazdem postaraj się zatrzymać w bezpiecznym miejscu najszybciej jak to możliwe. Dowiedz się jak korzystać z zestawu do naprawiania opon lub upewnij się, że twoje koło zapasowe jest w dobrym stanie, a w twoim aucie znajdują się narzędzia niezbędne do jego wymiany. W razie problemów zadbaj w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo swoje jak i pozostałych uczestników ruchu, a następnie skontaktuj się z pomocą drogową. Pamiętaj, aby mieć w samochodzie ciepłe ubrania w razie, gdyby do uszkodzenia opony doszło przy niskiej temperaturze.