Jak bezpiecznie jeździć po rondzie?

, Sławomir Herman
Jak bezpiecznie jeździć po rondzie?

Jazda po rondzie często dla wielu kierowców pozostaje wielką zagadką i stresem. Wszystko ze względu na skomplikowanie rond, które co jakiś czas pojawiają się na skrzyżowaniach dróg wielopasmowych. Mimo to, według wielu badań, ronda nadal decydują o bezpieczeństwie kierowców. Aż do 65 procent mniej wypadków śmiertelnych odnotowuje się w miejscach, w których zdecydowano się na zbudowanie ronda. Dzisiaj kilka słów na temat tego jakie pojazdy znajdujące się na rondzie mają pierwszeństwo przejazdu.

Kto ma pierwszeństwo?

Najczęściej pierwszeństwo przejazdu na rondzie mają pojazdy już poruszające się po tym skrzyżowaniu, ale nie jest to regułą. Aby tak było, wymagane jest oznakowanie znakami C-12 (ruch okrężny) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu). Jeśli przed wjazdem na skrzyżowanie znajduje się jedynie znak C-12 (ruch okrężny), to jest ono uznawane za skrzyżowanie dróg równorzędnych. Wtedy pierwszeństwo mają kierujący nadjeżdżający z prawej strony, czyli wjeżdżający na skrzyżowanie.

Jak ronda wpływają na bezpieczeństwo?

Skrzyżowania o ruchu okrężnym ograniczają możliwość wystąpienia sytuacji kolizyjnych. Oprócz tego konstrukcja ronda wymusza na kierowcach redukcję prędkości, dzięki czemu nawet jeśli dojdzie do kolizji, jej skutki mogą być mniej poważne niż przy wyższych prędkościach.

Uwaga na tramwaje!

Powyższa zasada nie dotyczy pojazdów szynowych. W sytuacji równorzędnej (np. skrzyżowanie oznaczone jedynie znakiem C-12) ma on pierwszeństwo także wtedy, kiedy nadjeżdża z lewej strony. W przypadku, gdy przed rondem dodatkowo znajduje się znak A-7 dla jego kierunku ruchu, motorniczy powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze z pierwszeństwem, czyli pojazdom poruszającym się po rondzie. Jednocześnie pojazd szynowy już znajdujący się na rondzie opuści je jako pierwszy, ponieważ w stosunku do pojazdów poruszających się po skrzyżowaniu okrężnym jest w sytuacji równorzędnej i ma przed nimi pierwszeństwo.

Zawsze zachowaj ostrożność

Tak jak w przypadku każdego innego skrzyżowania, kierowca zbliżający się do skrzyżowania o ruchu okrężnym ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o sygnalizowaniu kierunkowskazem zamiaru opuszczenia ronda oraz o tym, że w większości sytuacji możemy je opuścić tylko z prawego skrajnego pasa ruchu.