Wiosenne porządki w samochodzie

, Sławomir Herman
Wiosenne porządki w samochodzie

Kalendarzowa wiosna jest z nami już od pewnego czasu, ale nie wszyscy posiadacze czterech kółek zdążyli je przygotować do zmiany pory roku. Jest kilka bardzo ważnych zadań, które kierowca powinien zaliczyć po to, aby kolejne etapy eksploatacji pojazdu były komfortowe i bezpieczne. Po zimowych ekscesach drogowych nasz samochód na pewno musi skorzystać z myjni.

Wymiana opon, przegląd i czyszczenie samochodu

Gruntowne przygotowanie do sezonu, w którym będziemy mogli uchylić okno, zapomnieć o ogrzewaniu powinniśmy rozpocząć od gruntownego umycia karoserii oraz podwozia. Warto też sprawdzić ubytki w lakierze, które w łatwy sposób możemy naprawić we własnym zakresie. Nie zapomnijmy o dokładnym wymyciu i wysuszeniu dywaników samochodowych. Kolejnym punktem jest wymiana opon. Wszakże coraz częściej płynnie przechodzimy z jednej pory roku do drugiej, ale nie zwalnia to nas z używania właściwych kompletów opon przypisanych do danej pory roku. Załóżmy koła, które powinny być w użyciu.

Bez serwisu klimatyzacji trudno będzie o komfort

Niewłaściwie używana klimatyzacja naraża nas przede wszystkim na zagnieżdżenie się drobnoustrojów i kurzu. Dlatego warto udać się do serwisu w celu wyczyszczenia całego układu klimatyzacji, aby w kabinie nie pojawiały się nieprzyjemne zapachy mające wpływ na nasz układ oddechowy. Warto też sprawdzić czynnik chłodzący i w razie potrzeby go uzupełnić.

Olej silnikowy i przegląd

Zima to przede wszystkim trudne warunki atmosferyczne, które bardzo często mają wpływ na stan nawierzchni. To w następstwie sprowadza się do tego, że nasz układ zawieszenia jest narażony na częstsze wpadanie w dziury z tak zwanego zaskoczenia. Dlatego powinniśmy sprawdzić układ kierowniczy i zawieszenie naszego auta. Nie zapomnijmy też podnieść maskę samochodu, a tam wyciągnąć np. bagnet od poziomu oleju.