Za blokowanie skrzyżowania mandat

, Sławomir Herman
Za blokowanie skrzyżowania mandat

Skrzyżowanie zablokowane przez samochód, który nie zdążył przez nie przejechać to bardzo częsty widok w naszych miastach. Niestety kierowcy, którzy zachowują się w ten sposób przyczyniają się do powstawania korków. Widmo otrzymania mandatu nie działa, dlatego w Szczecinie wzorem Wielkiej Brytanii postanowiono wprowadzić tak zwane yellow boxy, czyli miejsca na które nie można wjechać po zmianie świateł.

Przepisy zakazują wjazdu na skrzyżowanie, jeśli za nim nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Wielu kierowców tego przepisu nie traktuje jednak poważnie myśląc, że w ten sposób skrócą sobie drogę do celu. Nic bardziej mylnego. Przez takie zachowanie możemy spodziewać się tylko korków i nerwowej atmosfery prowadzącej bardzo często do wypadków.

Za blokowanie skrzyżowania w taki właśnie sposób grozi mandat w wysokości 300 złotych, ale widocznie jest on zbyt niski by zmusić kierowców do przestrzegania przepisów. Może tak zwane yellow boxy sprawdzą się w Szczecinie i inne miasta w Polsce pójdą tym samym śladem.