Przygotuj samochód do jazdy - ważne czynności

, Sławomir Herman
Przygotuj samochód do jazdy - ważne czynności

Właściwe przygotowanie do jazdy samochodu nie powinno zająć kierowcy więcej niż kilkanaście sekund, a jednak w większości przypadków rezygnujemy z prostych czynności mających za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa. Ustawienie zagłówka, lusterek, fotela i zapięcie poprawne pasów bezpieczeństwa są lekceważone. Ogumienie, wycieraczki, ciśnienie w kołach – sprawdzenie tych elementów powinno wejść nam w krew.

Fotel kierowcy – optymalne ustawienie

Na kursach jest to jedna z podstawowych czynności, a jednak później o niej zapominamy. Leżenie za kierownicą, to częsty widok na naszych drogach. Zbyt bliskie siedzenie przy kierownicy też jest błędem. Instruktorzy zwracają uwagę na to, aby wykorzystywanie kierownicy podczas manewrów odbywało się jak najsprawniej. Prawidłowa pozycja za kierownicą przekłada się bezpośrednio na operowanie sprzęgłem, gazem i hamulcem. Daje też właściwą widoczność w każdym kierunku. Oparcie fotela powinno być ustawione w miarę pionowo, a plecy solidnie w nim zakotwiczone, ponieważ wyczucie samochodu i szybkość reakcji zależą od optymalnego zintegrowania z fotelem.

Zagłówek - chroni podczas wypadku

To kluczowy element fotela, który odgrywa kluczowe zadanie podczas zderzenia tylnego. Powinniśmy upewnić się, że środek zagłówka znajduje się na wysokości ucha lub jego wierzchołek jest ustawiony na równi ze szczytem głowy. Zagłówek powinien znajdować się możliwie blisko naszej głowy. Gdy oparcie jest ustawione prawie pionowo, wtedy w naturalny sposób zagłówek będzie bliżej głowy, zatem oba elementy ze sobą współgrają.

Pasy bezpieczeństwa – ważna wysokość ustawienia

Po pełnej regulacji fotela, kierownicy i lusterek zapinamy pasy bezpieczeństwa. Ta czynność wydaje się banalnie prosta i rutynowa. Pasy bezpieczeństwa zapinamy jak najbliżej ciała – przez pas biodrowy i klatkę piersiową. Ważne, aby w czasie chłodnych dni odbywało się to pod kurtką. Pasy nie powinny być poskręcane. Zadbajmy też o regulację wysokości i dociągnięciu do ciała.

Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie odebrać część energii kinetycznej podróżujących osób, a także współpracując z systemami poduszek powietrznych, chronią nas przed niekontrolowanym przemieszczaniem się osób w kabinie. Pasy bezpieczeństwa stabilizują też pozycję w fotelu podczas jazdy.