Parkowanie przyczepą może być łatwe

, Sławomir Herman
Parkowanie przyczepą może być łatwe

Podróżowanie z przyczepą dla każdego kierowcy jest zawsze wyzwaniem. Największym zwykle jazda na wstecznym biegu. Wielu producentów samochodów w oferowanych pojazdach oferuje systemy wspomagające ten manewr. Pozwala on na w miarę szybkie wykonanie zamierzonego celu w sposób bezpieczny oraz na zachowanie pewności, że nic złego się nie wydarzy. Warto zaznaczyć, że kierowca nie siedzi bezczynnie.

Żeby umożliwić mało doświadczonym kierowcom szybkie i bezpieczne manewrowanie do tyłu samochodem z przyczepą system „Trailer Assist” (oferowany w opcji) uruchamia się zwykłym przyciskiem. Za pomocą dźwigienki do regulacji lusterek zewnętrznych, która w tym wypadku działa jak dżojstik, można płynnie ustawić pożądany kierunek jazdy samochodu i przyczepy i w każdej chwili go zmienić. Odpowiednia grafika na ekranie pomiędzy wskaźnikami na tablicy rozdzielczej pokazuje aktualny i wybrany kierunek ruchu auta i przyczepy. System automatycznie steruje układem kierowniczym, a kierowca kontroluje jedynie gaz i hamulec.

Gdy przyczepa zostanie ustawiona we właściwym kierunku, „dżojstik” należy przesunąć w tył, a wtedy samochód bez trudu pcha przyczepę w wyznaczonym kierunku. Dzięki temu konieczność dalekiej jazdy do tyłu po prostej przestaje być trudna.

Decydującą rolę podczas manewrowania odgrywa kamera. To dzięki niej „Trailer Assist” może automatycznie prowadzić auto i przyczepę. System działa w oparciu o algorytmy opracowywane poprzez przetworzenie obrazu z kamery umieszczonej z tyłu, która obserwuje i weryfikuje kąt skrętu przyczepy. Kamera przekazuje rzeczywisty obraz przyczepy i kąt jej skrętu i na tej podstawie system oblicza jak należy skręcić kierownicę – niezależnie od rodzaju przyczepy oraz systemu jej mocowania do samochodu.

„Trailer Assist” to przykład pomysłów inżynierów Volkswagena wdrożonych w życe. Zadaniem jest ułatwienie manewrów oraz parkowania samochodu z przyczepą i sprawienie, by była to czynność w pełni bezpieczna. Każdy, kto kieruje takim zestawem szybko doceni nowe urządzenie, kiedy na niewielkiej przestrzeni będzie zmuszony do manewrowania każdym rodzajemy przyczepy.

2014 rok – wprowadzenie do oferty jako wyposażenia opcjonalnego systemu Trailer Assist