Mitsubishi wdraża pakiet DDH

, Sławomir Herman
Mitsubishi wdraża pakiet DDH

Mitsubishi wdraża pakiet „samochód-dom-sieć energetyczna” (Dendo Drive House). Zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Genewie DDH to model ekosystemu dla domu i pojazdu. Przeznaczony jest do generowania, przechowywania i udostępniania energii, dzięki czemu samochód stanowi część infrastruktury energetycznej. Sprzedaż detaliczna systemu DDH ruszy jeszcze w tym roku. Początkowo będzie dostępny w Japonii, a następnie w Europie.

Jak zapowiada przedstawicielstwo Mitsubishi z projektu będą mogli skorzystać posiadacze modeli Outlander PHEV. Wykorzystując kompatybilność Mitsubishi Outlandera PHEV z systemem V2X, DDH stanowi pakiet oferowany przez Mitsubishi Motors, na który składają się: pojazd EV lub PHEV, dwukierunkowa ładowarka, panele słoneczne, bateria domowa i Home Energy Management System (HEMS). Jest on przeznaczony do użytku domowego, ale może zostać rozszerzony na obiekty biznesowe lub przemysłowe. DDH będzie oferowany przez dealerów Mitsubishi Motors – ułatwi to sprzedaż, instalację i konserwację komponentów systemu.

Po zainstalowaniu, pakiet DDH umożliwi klientom ładowanie pojazdu w domu przy użyciu energii słonecznej, a także dostarczenie energii elektrycznej z pojazdu Mitsubishi EV/PHEV do domu.  Mogą oni w ten sposób zmniejszyć koszty paliwa, korzystając z energii pochodzącej z paneli słonecznych służącej do naładowania akumulatorów pojazdów EV/PHEV i baterii domowych, natomiast w nocy mogą obniżyć koszty energii dzięki zastosowaniu dwukierunkowej ładowarki do pobrania energii z baterii pojazdów do sieci domowej. 

Równolegle pakiet DDH może przyczynić się do stworzenia środowiska niskoemisyjnego, wykorzystując energię wytwarzaną przez panele słoneczne do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego lub do zapewnienia mocy wymaganej do korzystania z pojazdów EV/PHEV.