Dowód rejestracyjny w usłudze mPojazd

, Sławomir Herman
Dowód rejestracyjny w usłudze mPojazd

Najważniejsze dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informacje o aktualnej polisie OC można mieć już we własnym smartfonie. Wszystko dzięki aplikacji mPojazd udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wszystko w ramach bezpłatnej aplikacji mObywatel, którą została uzupełniona przez nową usługę skierowaną właśnie do kierowców. Niestety w mPojazd nie wyświetlą się dane samochodów firmowych, wypożyczonych czy użytkowanych w leasingu.

Od 1 października 2018 roku kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia aktualnej polisy OC. Pomimo takiej możliwości kierowcy chcą ciągle to wszystko przy sobie mieć. Dlatego teraz będzie to możliwe dzięki usłudze mPojazd.

Co znajdziemy w usłudze mPojazd?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – nazwę ubezpieczenia, numer i serię polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Jest tam także informacja o marce, modelu i roku produkcji samochodu. Jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz termin badania technicznego. W przypadku zbliżającego się badania technicznego i ważności końca polisy ubezpieczeniowej kierowca 30 dni przed wygaśnięciem tych terminów otrzyma przypomnienie.

Niestety na razie z tej usługi mogą korzystać tylko posiadacze smartfona z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z systemem iOS.

fot.Ministerstwo Cyfryzacji