Jak działa oświetlenie Matrix LED w Skodzie?

, Sławomir Herman
Jak działa oświetlenie Matrix LED w Skodzie?

Oświetlenie Matrix LED – jakie są zalety tej technologii zastosowanej w nowym modelu Skody Superb i co dokładnie kryje się pod nazwą tego oświetlenia? Czy faktycznie posiadając takie oświetlenie mamy większy poziom bezpieczeństwa? Oczywiście podobnych pytań można sobie zadać więcej, ale na podstawie tych dwóch można śmiało stwierdzić, że nowoczesne technologie, które wkroczyły już do samochodów dają kierowcy lepszy komfort podczas prowadzenia pojazdu.

Adaptacyjne oświetlenie Matrix LED to przede wszystkim intensywny snop światła podczas nocnych podróży. Zapewnia go wielosegmentowa budowa reflektorów pozwalająca dzięki komputerowi na wykrywanie pojazdu znajdującego się z przodu i błyskawiczną reakcję wyłączając poszczególne moduły automatycznie regulując przy tym wiązkę światła. Adaptacyjne oświetlenie działa także podczas zbliżania się do skrzyżowania oraz podczas pokonywania zakrętów doświetlając przestrzeń przed i obok pojazdu.

Aby technologia matrycowa mogła działać bezbłędnie potrzebne jest połączenie z kamerą umieszczoną za przednią szybą. Sygnały z urządzenia są przetwarzane przez jednostki sterujące, które wysyłają polecenia do reflektora zgodnie z algorytmem. Oprócz przedniej kamery system reaguje również na informacje z danych mapy nawigacyjnej. Nad opracowaniem reflektorów Matrix LED pracował 20-osobowyu zespół, składający się z ekspertów do spraw projektowania, optyki, rozwoju, elektroniki i testów.

Prace nad technologią trwały około 4 lat, przy czym większość czasu zajęło wymyślenie i zatwierdzenie samej koncepcji. Technologia Matrix jest jednym z najnowszych trendów w oświetleniu samochodowym – Vratislav Kratochvil dział Rozwoju Technicznego Skoda.