Nowy typ oświetlenia OLED od Audi

, Sławomir Herman
Nowy typ oświetlenia OLED od Audi

Audi przedstawi szczegóły najnowszej generacji techniki oświetlenia OLED. Umożliwia ona indywidualizację projektów światła i komunikację z wykorzystaniem światła zewnętrznego. Opracowana przez Audi technika weszła do produkcji w roku 2016 i po raz pierwszy pojawiła się w światłach modelu TT RS. W przeciwieństwie do techniki LED, które zrobione są z półprzewodnikowych kryształów, OLED jest źródłem płaskim, jednorodnym.

Światło tutaj osiąga inny poziom jednorodności i można je przyciemniać i rozjaśniać. Nie rzuca żadnego cienia, nie wymaga odbłyśników, pasm świetlnych ani podobnych elementów optycznych. Dzięki temu OLED jest bardzo wydajne i lekkie. Nowa technika, która niebawem zostanie zaprezentowana umożliwi zbudowanie całkowicie zindywidualizowanego projektu świateł tylnych.

Jest to możliwe dzięki podzieleniu źródeł światła OLED na znacznie większą ilość indywidualnie zasilanych segmentów. Powstałe w ten sposób ponad 50 segmentów można aktywować w zależności od potrzeb, a ich jasność bezstopniowo regulować. Największymi zaletami tego typu oświetlenia są kontrast, wysoka jednorodność i minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi segmentami. Nowa, cyfrowa generacja świateł Audi OLED zostanie po raz pierwszy pokazana 23 września.