Toyota uruchamia produkcję nowego silnika

, Sławomir Herman
Toyota uruchamia produkcję nowego silnika

Toyota rozpoczęła produkcję silników do napędów hybrydowych. Jednostka będzie montowana w modelu Corolla hatchback i kombi, a także w konwencjonalnej wersji RAV4. Poziom inwestycji w Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych. Nowa jednostka została zaprojektowana w ramach globalnej platformy Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture).

W ramach produkcji nowych silników zakład w Jelczu-Laskowicach prowadzi działania rekrutacyjne mające na celu zatrudnienie dodatkowo 200 pracowników, którzy dołączą do pozostałego zespołu 450 osób przyjętych wcześniej do pracy.

Dwulitrowy, czterocylindrowy silnik TNGA o pojemności 2 litrów może współpracować z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. Montowany będzie w napędzie hybrydowym Corolli hatchback i kombi oraz w konwencjonalnej wersji modelu RAV4.  W ramach inwestycji wynoszącej prawie 700 milionów złotych powstały nowe linie produkcyjne.

Nowa jednostka napędowa osiąga moc 180 KM przy 6 000 obr./min. w napędzie hybrydowym oraz 173 KM przy 6 600 obr./min. Wyróżnia się wysoką sprawnością cieplną na poziomie odpowiednio 41 i 40 procent, osiągniętą dzięki obniżeniu strat energii związanych z działaniem układów wydechowego i chłodzenia, oraz zmniejszeniu tarcia części ruchomych. Silnik zużywa od 4,7 do 5,6 litra na 100 kilometrów w napędzie hybrydowym oraz od 7 do 7,7 l/100 km w napędzie konwencjonalnym. Elektryczny pojazd hybrydowy osiąga niskie emisje tlenków azotu na poziomie 10 procent wymagań normy EURO 6.

Moce produkcyjne zakładu w Jelczu-Laskowicach sięgają 175 tysięcy przekładni elektrycznych do napędów hybrydowych, 258 tysięcy silników oraz 633 tysiące skrzyń biegów. W najbliższym czasie zdolności produkcyjne tego zakładu wyniosą 309 tysięcy jednostek napędowych rocznie.

Obecnie co drugi samochód Toyoty w Europie i co trzeci w Polsce sprzedawany jest w wersji hybrydowej.