Renault ZOE i materiały przetworzone

, Sławomir Herman
Renault ZOE i materiały przetworzone

Recykling – bardzo modne ostatnio słowo. Przetwarzanie czegoś, by odzyskać coś i z tego czegoś wyprodukować kolejną użyteczną rzecz to bardzo zacny cel. Tej eko modzie poddało się ostatnio Renault, które pracuje nad materiałami pozyskanymi z recyklingu na potrzeby modelu ZOE – auta o napędzie elektrycznym. Produkt tekstylny powstaje między innymi z pasów bezpieczeństwa, sztucznych butelek PET i odpadów tekstylnych.

Nowy produkt znalazł zastosowanie we wnętrzu modelu ZOE w wersjach wyposażenia Zen i Intens. Tkanina o łącznej powierzchni 8 metrów kwadratowych jest wykorzystywana w produkcji pokrowców na fotele, uchwytów dźwigni zmiany biegów, okuć drzwiowych i osłon desek rozdzielczych. Dostawy produkcji przędzy zgrzebnej pochodzącej w 100 procentach z recyklingu bez obróbki chemicznej i termicznej zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 60 procent w porównaniu z materiałami pochodzącymi z tradycyjnej produkcji.

Oprócz włókien pochodzących z recyklingu Grupa Renault wprowadziła do obiegu wtórnego między innymi miedź, tworzywa sztuczne, pochodne platyny i metale żelazne. W nowym Renault ZOE zastosowano również 17,5 kilograma tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.